משפחה

טיפול לפי צורך במשלב במינון קבוע של Albuterol-Budesonide מפחית סיכון להתקף אסתמה חמור (N Engl J Med)

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי הסיכון להתקף אסתמה חמור היה נמוך יותר משמעותית עם טיפול לפי צורך במשלב במינון קבוע של Albuterol במינון 180 מק”ג ו-Budesonide במינון 160 מק”ג, בהשוואה לטיפול לפי צורך ב-Albuterol בלבד בחולים עם אסתמה לא-מאוזנת בדרגה בינונית-עד-חמורה שקיבלו מגוון רחב של טיפולי אחזקה במשאפי סטרואידים.

החוקרים השלימו מחקר רב-מרכזי, בשלב 3, כפל-סמיות, אקראי, במטרה לבחון את היעילות והבטיחות של משלב Albuterol-Budesonide, בהשוואה ל-Albuterol בלבד, כטיפול הצלה בחולים עם אסתמה לא-מאוזנת בדרגה בינונית-עד-חמורה שקיבלו טיפול אחזקה במשאפי סטרואידים. מבוגרים וילדים בגילאי 12 שנים ומעלה חולקו באקראי ביחס 1:1 לאחת משלוש קבוצות: משלב במינון קבוע של Albuterol במינון 180 מק”ג ו-Budesonide במינון 160 מק”ג, משלב במינון קבוע של Albuterol במינון 180 מק”ג ו-Budesonide במינון 80 מק”ג, או Albuterol במינון 180 מק”ג.

ילדים בגילאי 4-11 שנים חולקו באקראי לאחת משתי קבוצות: הטיפול המשולב במינון מופחת או Albuterol בלבד.

תוצא היעילות העיקרי היה אירוע ראשון של התקף אסתמה חמור בניתוח זמן-עד-אירוע.

מדגם המחקר כלל 3,132 משתתפים, מהם 97% היו בגילאי 12 שנים ומעלה.  הסיכון להתקף אסתמה חמור היה נמוך יותר משמעותית בהיקף של 26% בקבוצת הטיפול המשולב במינון גבוה, לעומת Albuterol בלבד (יחס סיכון של 0.74, p=0.001). יחס הסיכון בזרוע הטיפול המשולב במינון נמוך יותר, בהשוואה ל-Albuterol בלבד, עמד על 0.84 (p=0.052).

שיעורי היארעות אירועים חריגים היו דומים בשלוש זרועות המחקר.

ממצאי המחקר מעידים כי הטיפול במשלב במינון קבוע של Albuterol-Budesonide מפחית משמעותית את הסיכון להתקף אסתמה חמור בחולים עם אסתמה לא-מאוזנת בדרגה בינונית-עד-חמורה.

N Engl J Med 2022; 386:2071-2083

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים