משפחה

האם טיפול ביולוגי מגן מפני דמנציה בחולים מבוגרים עם מחלת מעי דלקתית? (מתוך כנס ה-DDW)

מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-DDW (Digestive Disease Week) עולה כי בקרב חולים מבוגרים עם מחלת מעי דלקתית שקיבלו טיפול ביולוגי תועדו שיעורי היארעות נמוכים יותר של דמנציה, בהשוואה לאלו שמעולם לא קיבלו טיפול ביולוגי.

להערכת השכיחות של דמנציה בקרב חולים עם מחלת מעי דלקתית, החוקרים בחנו את הנתונים ממאגר Explorys Inc., הכולל נתונים מרשומות רפואיות ממוחשבות מ-26 מערכות רפואיות גדולות בארצות הברית. הם זיהו את כל החולים מעל גיל 65 שנים שאובחנו עם מחלת קרוהן (41,860 חולים) או קוליטיס כיבית (45,530 חולים) בין 2016 ו-2021. מבין אלו, 5,450 חולי קרוהן ו-3,510 חולים עם קוליטיס כיבית קיבלו טיפול ביולוגי.

מעבר להערכת גורמי סיכון נפוצים לדמנציה, החוקרים בחנו את השכיחות של דמנציה בחולים עם מחלת מעי דלקתית בהשוואה לאלו ללא אבחנה של מחלת מעי דלקתית. לאחר בחינה מעמיקה יותר של הנתונים, הם השוו את השכיחות של דמנציה בקרב חולים עם מחלת מעי דלקתית שקיבלו ואלו שלא קיבלו טיפול ביולוגי.

מהממצאים עולה כי שכיחות דמנציה עמדה על 10.8% בקרב חולים עם מחלת קרוהן ועל 7.8% באלו עם קוליטיס כיבית, בהשוואה ל-5.4% באלו ללא מחלת מעי דלקתית (p<0.001).

עם זאת, מהנתונים עולה כי שכיחות דמנציה הייתה נמוכה יותר משמעותית בחולי קרוהן שטופלו בתרופות ביולוגיות (4.2%) לעומת אלו שלא קיבלו טיפול ביולוגי (11.7%); בדומה, בחולים עם קוליטיס כיבית תחת טיפול ביולוגי תועדו שיעורים נמוכים משמעותית של דמנציה (4.8%) בהשוואה לאלו שלא קיבלו טיפול ביולוגי (8%) (p<0.001).

החוקרים מדגישים כי לא ניתן לקבוע כי קיים קשר סיבה-תוצאה בין הטיפול הביולוגי והסיכון המופחת לדמנציה, אך מעלים את ההשערה כי ירידה בדלקת עשויה להפחית הפרעות נוירו-דגנרטיביות, דוגמת דמנציה.

מתוך כנס ה-DDW

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים