האם איכות השינה עשויה להשפיע על הסיכון להתלקחות COPD? (מתוך Sleep)

בקרב מבוגרים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית (Chronic Obstructive Pulmonary Disease, או COPD), איכות שינה ירודה עשויה לתרום לסיכון להתלקחות מחלת הריאות הכרונית, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Sleep.

המחקר התצפיתי כלל 1,647 מעשנים בהווה ובעבר עם אבחנה של COPD לפי בדיקת תפקודי ריאות (גיל ממוצע של 65.2 שנים; 57.2% גברים) ממדגם SPIROMICS. החוקרים בחנו את היארעות התלקחויות COPD לאחר תקנון למשתנים דמוגרפיים, מחלות רקע ומדדי חומרת מחלה.

לאורך שלוש שנות מעקב, החוקרים תיעדו את התלקחויות COPD והשוו את המדידות אל מול מדדי PSQI (Pittsburgh Sleep Quality Index) של המשתתפים. בקרב משתתפים עם איכות שינה ירודה תועד סיכון מוגבר להתלקחות COPD בתוך שנה אחת. בקרב משתתפים עם איכות השינה הגרועה ביותר תועדה עליה של קרוב ל-95% בסיכון להתלקחות COPD בתוך 12 חודשים.

החוקרים מדווחים על קשר מובהק סטטיסטי בין מדדי PSQI וכן כלל וממוצע התלקחויות COPD בניתוח לא-מתוקן (יחס שיעורי היארעות של 1.09, רווח בר-סמך 95% של 1.05-1.13). קשר זה נותר דומה לאחר תקנון למשתנים דמוגרפיים, מחלות רקע, חומרת מחלה, טיפול תרופתי ומדדים חברתיים-סביבתיים (יחס שיעורי היארעות של 1.08, רווח בר-סמך 95% של 1.03-1.13). כל עליה של נקודה אחת במדד PSQI לוותה בעליה של 5% בסיכון להתלקחות COPD (p=0.001).

מניתוח הנתונים עלו תוצאות דומות לאחר תקנון להיסטוריה של התלקחות COPD קודמת. בנוסף, עלה רושם להשפעה קטנה יותר בקרב חולים שהתגוררו בשכונות ברמה חברתית נמוכה (p=0.035).

החוקרים זיהו קשר בלתי-תלוי בין מדדי PSQI ובין הסיכון לאשפוז עם עליה של 7% בסיכון לאשפוז לכל עליה של נקודה אחת במדד PSQI.

ממצאי המחקר מעידים על חשיבות איכות השינה וההשפעה שלה על הסיכון להתלקחות COPD. בשלב זה לא ברור אם שיפור איכות השינה יוביל לשיפור באופן ישיר בתוצאי COPD. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים להערכת ההשפעה של התערבויות אלו, בין אם ברמת הפרט או ברמת הקהילה.

Sleep, 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים