משפחה

טיפול בנזעי חשמל מלווה בסיכון מופחת לתמותה מכל-סיבה בחולים עם דיכאון מג’ורי (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Society of Clinical Psychopharmacology)

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Society of Clinical Psychopharmacology עולה כי טיפול בנזעי חשמל עשוי להפחית את הסיכון לתמותה בקרב חולים עם הפרעת דיכאון מג’ורית עמידה לטיפול.

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הנתונים ממאגר תביעות ביטוח שכלל 949,394 מבוגרים מאושפזים עם הפרעת דיכאון מג’ורית מרחבי ארצות הברית בשנים 2012-2014. המדגם כלל מטופלים מלמעלה מ-4,000 בתי חולים ברחבי המדינה.

החורקים השלימו ניתוח סטטיסטי במטרה לקבוע את יחס הסיכויים לתמותה מכל-סיבה באשפוז ב-25,535 חולים עם הפרעת דיכאון מג’ורית שטופלו בנגעי חשמל לעומת 923,859 חולים עם הפרעת דיכאון מג’ורית שלא טופלו בנזעי חשמל.

מהנתונים עולה כי טיפול בנזעי חשמל היה נפוץ יותר משמעותית בקרב חולים מבוגרים יותר (גיל ממוצע של 56.9 שנים), בנשים (64%) ובלבנים (86.9%). בנוסף, חולים בקבוצת טיפול בנזעי חשמל היו חולים יותר, בהשוואה לעמיתיהם שלא טופלו בנזעי חשמל.

שיעור גבוה יותר של חולים בזרוע טיפול בנזעי חשמל לעומת אלו חולים שלא טופלו באמצעי זה חוו אובדן מג’ורי של תפקוד גופני (37% לעומת 5%, בהתאמה) ואובדן קיצוני של תפקוד גופני (63% לעומת 0.2%). הכוונה באובדן תפקוד הינה לדרגת הליקוי משנית למחלה רפואית.

לאחר תקנון למשתנים דמוגרפיים ואובדן תפקוד קיצוני בשל מצבים רפואיים, החוקרים מצאו כי שיעורי התמותה באשפוז היו נמוכים יותר משמעותית בזרוע הטיפול בנזעי חשמל (יחס סיכויים של 0.05, p<0.001). שיעורי התמותה באשפוז היו גבוהים יותר מספרית, אך ללא הבדל מובהק סטטיסטית, בזרוע הטיפול בנזעי חשמל (יחס סיכויים של 0.7, p<0.47) לאחר תקנון למשתנים דמוגרפיים ואובדן תפקוד מג’ורי.

הממצאים מעידים כי בחולים מאושפזים ברחבי ארצות הברית, השימוש בטיפול בנזעי חשמל באלו עם הפרעת דיכאון מג’ורית ועמידה לטיפול מלווה בשיעורים נמוכים משמעותית של תמותה באשפוז, בהשוואה לטיפול בחולים שלא טופלו בנזעי חשמל.

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Society of Clinical Psychopharmacology

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים