משפחה

כלי חדש עשוי לסייע בחיזוי הסיכון להתקדמות מסוכרת הריונית להפרעה בסבילות לסוכר (Am J Perinatol)

מודל חיזוי חדש הדגים יכולת ניבוי טובה של הסיכון להתקדמות מסוכרת הריונית להפרעה בסבילות סוכר סביב לידה בנשים עם אבחנה לאחרונה של סוכרת הריונית, כך עולה מנתונים חדשים מארצות הברית שפורסמו בכתב העת American Journal of Perinatology.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לפתח מודל חיזוי לזיהוי נשים עם אבחנה לאחרונה של סוכרת הריונית בעלות הסיכוי הגבוה ביותר להתקדם להפרעה בסבילות לסוכר לאחר-לידה. הם השלימו מחקר תצפיתי שכלל נשים עם סוכרת הריונית בהריון האחרון, אלו היו במעקב מהלידה לאורך שנה אחת לאחר הלידה. ניתוח סטטיסטי שימש ליצירת מודל לחיזוי התקדמות להפרעה בסבילות לסוכר, אשר הוגדרה כריכוז המוגלובין מסוכרר של 5.7% ומעלה, שנה אחת לאחר הלידה. היכולת המנבאת נקבעה על-פי השטח מתחת לעקומה, הרגישות, הסגוליות והערך המנבא החיובי והשלילי.

מדגם המחקר כלל 203 משתתפות, מהן 71 (35%) עם הפרעה בסבילות לסוכר שנה לאחר הלידה. המודל הסופי הדגים שטח מתחת לעקומה של 0.79 (רווח בר-סמך 95% של 0.72-0.85) וכלל שמונה מדדי משקל, מדד מסת גוף, סיפור משפחתי של סוכרת מסוג 2, סוכרת הריונית בהריון קודם, אבחנה של סוכרת הריונית לפני שבוע 24 להיריון ורמות סוכר בדם בצום ושעתיים לאחר-ארוחה יומיים לאחר הלידה. ערך סף של 0.25 נקודות ומעלה הדגים יכולת חיזוי בעלת רגישות של 80% (רווח בר-סמך 95% של 69-89%), סגוליות של 58% (רווח בר-סמך 95% של 49-67%), ערך מנבא חיובי של 51% (רווח בר-סמך 95% של 41-61%) וערך מנבא שלילי של 85% (רווח בר-סמך 95% של 76-91%) לזיהוי נשים עם הפרעה בסבילות לסוכר שנה לאחר הלידה.

החוקרים מסכמים וכותבים כי המודל המנבא הדגים יכולת סבירה לחזות התפתחות הפרעה בסבילות לסוכר סביב הלידה בנשים עם אבחנה לאחרונה של סוכרת הריונית.

Am J Perinatol. 2022 Jun 16.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים