משפחה

מה בין משך ואיזון סוכרת ובין אטרופיה של החומר האפור בגיל מבוגר? (Diabetes Care)

במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes Care מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי עליה במשך הסוכרת וברמות סוכר שעתיים לאחר העמסת סוכר מלוות בעליה משמעותית בסיכון לאטרופיה של החומר האפור באזורים שונים במוח.

מטרת המחקר הייתה לבחון את הקשר בין סוכרת ובין דפוסי אטרופיה של החומר האפור באוכלוסייה הכללית של מבוגרים ביפן. בשנת 2012, 1,189 יפנים בגילאי 65 שנים ומעלה עברו בדיקת MRI של המוח, כולל הערכת נפח החומר האפור (Gray Matter Volume) האזורי ונפח תוך-גולגולתי (Intracranial Volume). הקשר בין סוכרת ומדדים נלווים ובין אטרופיה של החומר האפור. הם בחנו את דפוסי אטרופיה בחומר האפור בקרב משתתפים עם סוכרת או רמות סוכר מוגברות בצום או שעתיים לאחר העמסת סוכר.

בקרב משתתפים עם סוכרת תועדו ערכים נמוכים יותר משמעותית של יחס GMV/ICV באונה הפרונטאלית, באונה הטמפוראלית, באינסולה, במבנים עמוקים של החומר האפור ובצרבלום, בהשוואה למשתתפים ללא סוכרת לאחר תקנון לערפלנים אפשריים. משך סוכרת ארוך יותר לווה גם כן ביחס ממוצע נמוך יותר של GMV/ICV באזורים מוחיים אלו.

הערכים הממוצעים המתוקנים של GMV/ICV באזור טמפוראלי, אינסולה ואזורים אפורים עמוקים ירד משמעותית עם עליה ברמות סוכר שעתיים לאחר העמסת סוכר, בעוד שרמות גבוהות יותר של מדדי סוכר בצום לא נקשרו בקשר מובהק סטטיסטית עם GMV/ICV באזורים מוחיים שונים.

מניתוח הנתונים עלה קשר בין סוכרת ובין אטרופיה של החומר האפור באזור טמפוראלי עליון דו”צ, באזור טמפוראלי מרכזי מימין, באזור טמפוראלי תחתון משמאל, באזור פרונטאלי מרכזי מימין, בתלמוס דו”צ, בקאודט מימין ובצרבלום מימין.

ממצאי המחקר מעידים כי משך סוכרת ארוך יותר ורמות סוכר גבוהות יותר שעתיים לאחר העמסת סוכר מלוות בסיכון מוגבר לאטרופיה של החומר האפור באזורים שונים במוח.

Diabetes Care, 2022; 45(6):1364-1371

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים