משפחה

טיפול תרופתי עשוי להפחית את הסיכון של חולים עם טרשת נפוצה מתקדמת-ראשונית להיות מרותקים לכיסא גלגלים (JAMA Neurology)

בחולים עם טרשת נפוצה מתקדמת-ראשונית עם עדות לפעילות דלקתית ממושכת, טיפולי DMT (Disease-Modifying Therapies) מלווה בסיכון נמוך יותר לתלות בכיסא גלגלים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Neurology.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי למרות שישנם מספר טיפולים תרופתיים לטרשת נפוצה התקפית-הפוגתית, במקרה של טרשת נפוצה מתקדמת-ראשונית, למעט Ocrelizumab, מחקרים אקראיים קודמים מצאו כי טיפולי DMT לא היו יעילים.

החוקרים ביקשו לבחון את הסיכון כי החולים יהיו מרותקים לכיסא גלגלים במסגרת מחקר עולם-אמיתי של חולים עם טרשת נפוצה מתקדמת-ראשונית והשלימו מחקר רב-מרכזי, תצפיתי, רטרוספקטיבי, אשר התבסס על נתונים מאיטליה אודות חולים עם טרשת נפוצה.

מבין 3,298 חולים עם טרשת נפוצה מתקדמת-ראשונית, 665 חולים (גיל ממוצע של 43 שנים; 55% נשים) נכללו במחקר עם הערכת EDSS (Expanded Disability Status Scale) למשך לפחות שלוש שנים ולפחות שלוש שנות מעקב. מבין אלו, 409 חולים נכללו בניתוח PSM (Propensity Score Matching), כולל 288 חולים מטופלים ו-121 חולים לא-מטופלים.

החוקרים בחנו את הסיכון של החולים להיות מרותקים לכיסא גלגלים (מדד EDSS של 7) באמצעות ניתוח סטטיסטי שבחן שאת טיפולי DMT כמשתנה תלוי-זמן ולפי סוג הטיפול התרופתי (יעילות בינונית או גבוהה).

במהלך תקופת המעקב, ב-37% מהחולים במדגם המותאם (152 מבין 409 חולים) תועד מדד EDSS של 7 נקודות לאחר מעקב ממוצע של 10.6 שנים. מדד EDSS גבוה יותר בתחילת המחקר (יחס סיכון מתוקן של 1.32, רווח בר-סמך 95% של 1.13-1.55), התלקחויות (יחס סיכון מתוקן של 2.37, רווח בר-סמך 95% של 1.24-4.54) וחשיפה ל-DMT (יחס סיכון מתוקן של 1.75, רווח בר-סמך 95% של 1.04-2.94) לוו בסיכון מוגבר למדד EDSS של 7 נקודות. מנגד, האינטראקציה בין DMT ובין התלקחויות לוותה בסיכון מופחת ל-EDSS של 7.0 (יחס סיכון מתוקן של 0.33; רווח בר-סמך 95% של 0.16-071), עדות לכך שבחולים עם פעילות דלקתית ממושכת טיפול ב-DMT לווה בסיכון נמוך יותר כי החולים יהיו מרותקים לכיסא גלגלים.

כאשר החוקרים בחנו את הטיפול לפי משפחת DMT וכללו את הטיפול ב-DMT כמשתנה תלוי-זמן, התוצאות היו דומות.

ממצאי המחקר מציעים כי בחולים עם טרשת נפוצה מתקדמת-ראשונית, פעילות דלקתית הינה גורם סיכון הפיך למוגבלות ארוכת טווח. בחולים אלו, טיפול ב-DMT עשוי להפחית משמעותית את הסיכון כי החולים יהיו מרותקים לכיסא גלגלים.

 

JAMA Neurology, 2022

 

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים