משפחה

האם יש קשר בין רמות AMH ובין הסיכון ללידה מוקדמת לאחר טיפולי פוריות? (Fertil Steril)

במאמר שפורסם בכתב העת Fertility & Sterility מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי אין קשר בין רמות AMH (או Antimullerian Hormone) מוגברות ובין הסיכון ללידה מוקדמת לאחר הפריה חוץ-גופית או השראת ביוץ.

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את הקשר בין רמות AMH ובין הסיכון ללידה מוקדמת במדגם גדול של נשים שעברו טיפולי הפריה חוץ-גופית או השראת ביוץ עם הזרעה תוך-רחמי במרכז פוריות אקדמי בארצות הברית.

מחקר העוקבה הרטרוספקטיבי כלל נשים שעברו טיפולי פוריות בין 2016 ו-2020 במרכז יחיד, כאשר מהמדגם הוצאו נשים ללא בדיקת רמת AMH לפני ההיריון, נשים שהרו עם תרומת ביצית או פונדקאות, הריונות מרובים, לידה לפני 20 שבועות הריון, או נשים לאחר הנחת תפר צווארי.

התוצא העיקרי היה שיעור לידות מוקדמות. תוצאים משניים כללו את שיעורי יתר לחץ דם הריוני, סוכרת הריונית ולידת תינוק קטן לגיל ההיריון.

מדגם המחקר כלל 875 לידות, מהן 8.4% היו לידות מוקדמות.

מהנתונים עולה כי ריכוז AMH הממוצע היה דומה בין לידות במועד ולידות מוקדמות (3.9 לעומת 4.2 ננוגרם/מ”ל). בשיעור דומה של נשים עם לידה במועד ולידה מוקדמות תועדו רמות AMH מעל אחוזון 75 (25% לעומת 21%). הסיכוי ללידה מוקדמת היה דומה לפי רבעון AMH לאחר תקנון להיסטוריה של לידה מוקדמת.

בדומה, בתת-קבוצה של נשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות, לא תועדו הבדלים בריכוז הממוצע של AMH בלידות במועד ולידות מוקדמות (9.6 לעומת 10.0 ננוגרם/מל, בהתאמה). שיעור הנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות עם רמות AMH מעל אחוזון 75 היה דומה בין אלו עם לידה במועד ואלו עם לידה מוקדמת (25% לעומת 22%).

הסיכוי ללידה מוקדמת היה דומה לפי רבעוני AMH לאחר תקנון להיסטוריה של לידה מוקדמת.

החוקרים מסכמים וכותבים כי אין עדות לקשר בין רמות AMH מוגברות ובין סיכון מוגבר ללידה מוקדמת בנשים שהרו לאחר הפריה חוץ-גופית או השראת ביוץ, כולל נשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות. למרות שמחקרים קודמים הציעו כי רמות AMH עשויות לסייע בסיווג הסיכון ללידה מוקדמת באוכלוסייה זו, ממצאי המחקר הנוכחי מעידים כי דרושים מחקרים נוספים בטרם ניתן יהיה לכך שימוש קליני.

 

Fertil Steril, Jul 24, 2023

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה