גסטרואנטרולוגיה

כאבי בטן בילדות עלולים להתקדם לתסמונת המעי הרגיז בבגרות (Am J Gastroenterol)

כאבי בטן הם תלונה שכיחה בקרב ילדים, ממחקר חדש עולה כי בחלק מהילדים, אותם כאבים עשויים להתפתח לתסמונת המעי הרגיז (IBS) בגיל מבוגר.

לדברי החוקרים, אופן המעבר מכאבי בטן בילדות לתסמונת המעי הרגיז בבגרות ברובו אינו מובן. על-מנת להבין טוב יותר את הנושא, החוקרים בדקו את המאפיינים של כאבי בטן בילדות במהלך 11 השנים הראשונות של 1,000 ילדים, שנולדו בניו-זילנד, בשנת 1972. החוקרים בדקו את הקשר בין כאבי בטן בילדות ובין IBS בגיל 26.

החוקרים קבעו 3 מדדים לתיאור כאבי בטן בילדים:

·        פניה לצוות רפואי עם כאב בטן בילדות

·        דיווח של ההורים על כאב בטן

·        מדד מורכב הכלל הן מפגשים רפואיים והן דיווח של ההורים

התוצאות נמדדו על-פי 3 מסגרות זמן:

·        גילאי 0-7

·        גילאי 7-9

·        גילאי 9-11

החוקרים הצליחו לאסוף את הנתונים עבור 912 נבדקים.

ב-18.1% מהמשתתפים נרשמה היסטוריה של כאב בטן בילדות, כאשר השכיחות גבוהה יותר בנשים. בקרב הגברים, שכיחות כאב בטן היתה הגבוהה ביותר בקבוצת גילאי 7-9, בנשים השכיחות היתה קבועה.

IBS בגיל 26 היה שכיח יותר פי 2-3 בקרב נבדקים עם היסטוריה של כאב בטן בילדות, בגילאי 7-9, בהשוואה לנבדקים ללא היסטוריה של כאבי בטן. הקשר נשמר גם לאחר תיקנון למין, מצב סוציואקונומי, הפרעות פסיכיאטריות בגיל 26, מצוקה רגשית בילדות או תחלואה של האם.

ייתכן שהסיבה לממצאים אלו נעוצה בגורמי לחץ רבים שצצים בתקופה זו, הן בבית והן בבית הספר. בתרבויות רבות, בסביבות גיל 7-9 מתחילים ללמוד בבית הספר, וילדים החשופים להפרעות בעקבות מתחים מצויים בסיכון גבוה לתסמינים אלו. 

Am J Gastroenterol 2005;100:2071-2078.

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים