גסטרואנטרולוגיה

לטיפול קוגניטיבי יש יתרון קליני חזק בתסמונת המעי הרגיז

ארבעה מפגשים של טיפול התנהגותי קוגניטיבי בשילוב עם חוברת תרגילים לבית מביאים לשיפור של יותר מ-70% בסימפטומים של תסמונת המעי הרגיז (irritable bowel syndrome) בהשוואה לחולים הנמצאים ברשימת המתנה, על פי מחקר חדש, שהוצג ב- Digestive Disease Week 2006.

במחקר השתתפו 59 חולים עם תסמונת המעי הרגיז, שחולקו רנדומלית לשלושה זרועות של טיפול. בזרוע אחת החולים קיבלו 10 מפגשים של טיפול התנהגותי קוגניטיבי סטנדרטי. בקבוצה השנייה החולים קיבלו 4 מפגשים של טיפול קוגניטיבי מינימלי וניתנה להם חוברת עם תרגילים לבית. חולים בקבוצה השלישית נכנסו לרשימת המתנה. המעקב היה אחר סימפטומים לאחר 4 ו-10 שבועות.

במפגשים לימדו את החולים איך להתמודד עם פחד, דאגה, חרדה וגורמים מלחיצים, שמחמירים את הסימפטומים. נתנו לחולים עצות פרקטיות לגבי איך להתמודד עם הסימפטומים שלהם בדיוק כמו שנעשה בשיקום לב.

בסוף המחקר, סימפטומי תסמונת המעי הרגיז השתפרו ב-73% מהחולים, שקיבלו טיפול קוגניטיבי, בעוד שלחולים שהיו ברשימת המתנה לא היה שום שיפור. ב-73% מהחולים היה דיווח על הקלה בכאב בזרועות של הטיפול הקוגניטיבי בהשוואה ל-11.8% בקבוצת החולים ברשימת ההמתנה. סימנים גסטרו אינטסטינלים השתפרו ב-63.6% וב-68.4% בקבוצות שקיבלו טיפול של 4 ו-10 שבועות בהתאמה.

חולים, שקיבלו טיפול קוגניטיבי ל-4 שבועות, דיווחו על שיפור משמעותי באיכות החיים שלהם, ובניגוד לאלה, שקיבלו טיפול ל-10 שבועות, הם עדיין ממשיכים להשתפר. אלה שקיבלו טיפול ל-10 שבועות רק שמרו על ההישגים שלהם.

טיפול קוגניטיבי ל-4 שבועות היה יעיל פי 5 באנליזה של cost-effectiveness.

השיפור המתמשך בטיפול לתקופה של 4 שבועות קיים הודות לתרגול של הטכניקות שהחולים למדו באמצעות חוברת התרגילים, שקיבלו הביתה.

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים