גסטרואנטרולוגיה

קפסולות מיקרוביום בטוחות ויעילות כנגד הישנות Clostridium Difficile (מתוך J Clin Gastroenterol)

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Gastroenterology מדווחים חוקרים על תוצאות סקירה חדשה, מהן עולה כי קפסולות מיקרוביום (Fecal Microbiota Transplant, או FMT) מהוות טיפול מבטיח להישנות זיהום ב-CDI (Clostridium Difficile Infection) לאור נוחות מתן והתערבות לא-פולשנית עם יעילות של מעל 80% ושיעור נמוך של אירועים חריגים חמורים.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מתן FMT דרך קולונוסקופיה הינה גישה בטוחה ויעילה לטיפול בהישנויות מרובות של CDI, אך אין הסכמה אודות אופן השימוש בקפסולות פומיות. כעת הם השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה להערכת היעילות והבטיחות של קפסולות מיקרוביום כנגד הישנות CDI.

החוקרים ערכו חיפוש במאגרי נתונים לזיהוי מחקרים מקוריים שכללו לפחות 10 משתתפים ובחנו את תוצאות FMT פומי לטיפול בהישנות CDI.

החיפוש הוביל לזיהוי 15 מחקרים (12 סדרות מקרים, 3 מחקרים אקראיים ומבוקרים) עם 763 משתתפים. החוקרים זיהו וריאביליות משמעותית במאפייני החולים ובפרוטוקולי הטיפול.

מטה-אנליזה הדגימה יעילות קפסולות מיקרוביום פומיות של 82.1% (רווח בר-סמך 95% של 76.2-87.4%). לא הייתה עדות להטיית פרסום. בניתוח משני של התוצאות לא זיהו החוקרים הבדלים משמעותיים ביעילות הטיפול.

באשר לבטיחות הטיפול, זוהו 14 אירועים חריגים שהובילו לתמותה או אשפוז, אך אלו לא יוחסו לקפסולות מיקרוביום.

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים להערכת הפרוטוקולים הטובים ביותר ותוצאות הטיפול.

J Clin Gastroenterol. 2021 Apr 1;55(4):300-308

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה