נפרולוגיה

תוצאות טיפול ב-Patiromer בחולה עם היפרקלמיה חמורה תחת טיפולי המודיאליזה פעם בשבוע (Case Rep Nephrol Dial)

במאמר שפורסם בכתב העת Case Reports in Nephrology and Dialysis מדווחים חוקרים מספרד על תוצאות חיוביות לטיפול ב-Patiromer (ולטסה) בחולה עם היפרקלמיה חמורה תחת טיפולי המודיאליזה פעם בשבוע וכן סוקרים את הנתונים בספרות הרפואית.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי היפרקלמיה מופיעה בשכיחות גבוהה בחולים עם מחלת כליות סופנית תחת טיפולי המודיאליזה ומלווה בסיכון מוגבר לאשפוזים ותמותה. שארית תפקוד כלייתי בחולי דיאליזה מלווה בשיעורי תחלואה ותמותה נמוכים יותר באוכלוסיית חולי המודיאליזה.

למרות שהנחיות ה-KDOQI משנת 2015 התירו הפחתת טיפולי המודיאליזה לפעם בשבוע בחולים עם פינוי אוריאה שיירי של מעל 3 מ”ל/דקה, מרכזים מעטים מאוד התאימו את תדירות טיפולי דיאליזה לפי קריטריונים אלו. החוקרים מדווחים כי במרכז הרפואי שלהם, דפוס המודיאליזה אינקרמנטלית עם טיפולים בתדירות של פעם בשבוע מהווים אפשרות טיפול שהדגימה תוצאות טובות. משטר זה נמשך כל עוד יש שיתון שיירי של מעל ליטר ביממה, פינוי אוריאה כלייתי של מעל 4 מ”ל/דקה ואין עדות לבצקת או עודף נפח.

הטיפול בהיפרקלמיה בחולי המודיאליזה כולל הפחתת צריכה בתזונה, התאמת טיפול תרופתי התורם להיפרקלמיה ושימוש במשחלפי-קטיונים, דוגמת סידן או Sodium Polystyrene Sulfonate. שני סופחי אשלגן חדשים, Patiromer Sorbitex Calcium ו-Sodium Zirconium Cyclosilicate, שימשו בבטחה לטיפול בהפרעות במשק אשלגן בחולים עם מחלת כליות סופנית תחת טיפולי המודיאליזה קונבנציונאליים, בתדירות של שלוש פעמים בשבוע, אך עד כה לא נבחנו במקרים בהם טיפולי המודיאליזה נערכו פעם בשבוע.

החוקרים מתארים מקרה של אישה בת 76 שנים תחת טיפולי המודיאליזה בתדירות של פעם בשבוע, אשר טופלו ב-Patiromer בשל היפרקלמיה חמורה ומתארים את המאפיינים הקליניים והתוצאות של הטיפול בחולה זו. בנוסף, הם השלימו סקירה עדכנית של הספרות הרפואית בנושא

על-סמך הנתונים, ניתן לצפות כי Patiromer עשוי לסייע בהפחתת הסיכון להיפרקלמיה בחולים עם מחלת כליות סופנית תחת טיפולי המודיאליזה בתדירות של פעם בשבוע.

Case Rep Nephrol Dial. 2021 Jun 28;11(2):158-166

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים