נפרולוגיה

שימוש ממושך במעכבי תעלות מימן מלווה בסיכון מוגבר לסוכרת מסוג 2 (J Clin Endocrinol Metab)

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול קבוע וממושך במעכבי תעלות מימן מלווה בסיכון מוגבר לסוכרת.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עדיין קיימת מחלוקת אם שימוש ממושך במעכבי תעלות מימן עשוי להשפיע על הבריאות המטבולית. כעת הם ביקשו לבחון את הקשר בין שימוש ממושך בתרופות ממשפחת מעכבי תעלות מימן ובין הסיכון להתפתחות סוכרת.

החוקרים השלימו מחקר מקרה-ביקורת שכלל 777,420 חולים שהחלו טיפול חדש במעכבי תעלות מימן בין השנים 2010 ו-2015 במחוז לומברדיה באיטליה. הם זיהו 50,535 מטופלים עם אבחנה של סוכרת עד 2020 והתאימו להם מספר דומה של ביקורות שנבחרו באקראי בהתאם לגיל, מין ומצב קליני.

מהנתונים עולה כי בהשוואה לחולים שטופלו במעכבי תעלות מימן למשך פחות מ-8 שבועות, הסיכוי לסוכרת היה גבוה ב-19% (רווח בר-סמך 95% של 15-24%) באלו שטופלו בתרופות אלו במשך 8 שבועות עד 6 חודשים, עם עליה של 43% (רווח בר-סמך 95% של 38-49%) עם טיפול במשך 6 חודשים עד שנתיים ועליה של 56% בסיכון לסוכרת (רווח בר-סמך 95% של 49-64%) עם טיפול במעכבי תעלות מימן לאורך למעלה משנתיים.

התוצאות נותרו זהות כאשר החוקרים בחנו את הנתונים לפי גיל, מין ופרופיל קליני, כאשר הסיכון היה גבוה יותר בקרב חולים צעירים יותר ובאלו עם מורכבות קלינית גדולה יותר,

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על קשר בין שימוש ממושך בתרופות ממשפחת מעכבי תעלות מימן ובין סיכון מוגבר לסוכרת. הם קוראים לרופאים להימנע משימוש ממושך ולא-נדרש בתרופות אלו, בפרט לפרק זמן ממושך.

J Clin Endocrinol Metab. April 16, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים