נפרולוגיה

טיפול SBRT בהנחיית MRI מפחית רעילות טיפולי קרינה בחולים עם סרטן ערמונית (Cancer)

טיפול בקרינת SBRT (או Stereotactic Body Radiotherapy) בהנחיית בדיקת הדמיה בתהודה מגנטית מפחית משמעותית את הסיכון לפגיעה בדרכי עיכול ובדרכי שתן בגברים עם סרטן ערמונית, בהשוואה לטיפול SBRT בהנחיית CT, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Cancer.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי השימוש בבדיקת MRI להנחיית SBRT עשויה לסייע בהתאמת מנת הקרינה לשינויים באנטומיה של הערמונית במהלך הטיפול, כך שניתן לספק טיפול קרינתי בצורה בטוחה יותר עם רעילות פחותה.

בטרה לבחון אם גישה זו עשויה להפחית את תופעות הלוואי, החוקרים השלימו מטה-אנליזה שכללה 29 מחקרים עם 2,547 חולים להשוואת היארעות תופעות לוואי במערכת העיכול ובדרכי המין והשתן בין טיפול קרינתי בהנחיית MRI ובין טיפול בהנחיית CT.

החוקרים מדווחים כי לא היו הבדלים מובהקים סטטיסטית בגיל, מנת קרינה, נפח היעד, או מדד IPSS בין שתי הקבוצות; השימוש בספייסרים רקטאליים ומספר החולים שקיבלו קרינה לקשריות לימפה באגן היו נמוכים בשתי הקבוצות.

מהנתונים עולה כי שיעורי רעילות אקוטית בדרכי מין ושתן בדרגה 2 ומעלה עמדו על 16% עם SBRT בהנחיית MRI לעומת 28% עם SBRT בהנחיית CT (יחס סיכויים של 0.56, p=0.04). שיעורי רעילות גסטרואינטסינאלית בדרגה 2 ומעלה עמדו על 4% עם קרינה בהנחיית MRI לעומת 9% עם טיפול בהנחיית CT (יחס סיכויים של 0.40, p=0.04).

לא תועדו הבדלים בין הקבוצות באירועים בדרגה 3 ומעלה, אשר היו נדירים.

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מציעים כי יתרונות טכניים בדיוק הטיפול הקרינתי הודות לשימוש ב-MRI להנחיית SBRT תורגמו לתועלת קלינית מדידה. הסיבות האפשריות לתוצאות הטובות יותר מבחינת רעילות עם גישה בהנחיית MRI כוללות התאמה יומית של תכנית הקרינה, הערכה המבוססת על MRI המאפשרת נפח טיפול קטן יותר ומעקב MRI, כל אלו עשויים לאפשר מתן טיפול מדויק.

Cancer, July 24, 2023

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה