נוירואימונולוגיה

דיון מקרה על המשך טיפול ב- MAVENCLAD 10 mg Tablets בחולה טרשת נפוצה בעידן ה-COVID-19 ( מתוך Barts MS Blog )


בסקירה זו אנו מציגים דיון מקרה המוצג בבלוג Barts MS Blog כפי שנכתב על ידי פרופ’ ג’ובאנוני בתאריך 14.3.2020:

לדעת פרופ’ ג’ובאנוני, על בסיס הפרמקודינמיקה של הלימפוציטים ופרופיל הבטיחות של מייבנקלאד, ניתן לסווגה כתרופה בסיכון בינוני להתפתחות זיהום חמור במקרה של COVID-19.

המקרה: חולה עם טרשת נפוצה תחת טיפול DMT (Disease Modifying Therapies) לא הגיבה לטיפול ב-DMF (Dimethyl Fumarate) ופיתחה התקף הקשור לגזע המוח, בבדיקת ה- MRI הייתה עדות למספר נגעים חדשים. בעקבות זאת, הוחלף הטיפול למייבנקלאד והחולה השלימה את המחזור הראשון בן 5 ימים לפני כשבועיים. המטופלת מיועדת לקבלת מחזור הטיפול השני במייבנקלאד בעוד שבועיים וחוששת בנוגע לזיהום COVID-19. החולה עובדת בלונדון ומשתמשת בתחבורה הציבורית כל יום בכדי להגיע למקום עבודתה.

כיצד יש לנהל מקרה זה?

אין תשובה נכונה או שגויה במקרה זה, אלא בדעה בלבד ומתן מידע לגבי אפשרות לבחירה. החולה סובלת מטרשת נפוצה פעילה מאוד ונדרשת לטיפול. המטופלת החלה טיפול במייבנקלאד וסביר כי כבר פיתחה לימפופניה קלה בעקבות מחזור הטיפול הראשון בתרופה.

על פי המלצות SIN או ABN, שפורסמו לאחרונה בנושא טיפולים תרופתיים בטרשת נפוצה

ו- 19-COVID, יש לדחות את הטיפול התרופתי בטיפולים מסויימים. עם זאת, ייתכן כי החולה לא קיבלה כמות מספקת של החומר הפעיל בכדי להשפיע על הטרשת הנפוצה, לא ידועה ההשפעה של מנה אחת של מייבנקלאד ובספרות הרפואית ישנו מאמר יחיד בנושא.

במידה ולא ניתן להשלים את הטיפול במייבנקלאד עולה השאלה אם יש לבחור ב-DMT חליפי?

פרופ’ ג’ובאנוני מסביר כי לא ימליץ כך.

המלצתו הינה להשלים את השנה הראשונה של מייבנקלאד ולנקוט משנה זהירות בכל הנוגע להיגיינה וריחוק חברתי, לצד הימנעות מטיולים בסיכון גבוה.

חשוב להזכיר כי דרגת הדיכוי החיסוני לאחר מחזור אחד של מייבנקלאד הינה יחסית מתונה. הטיפול מביא לירידה בספירות תאי T בהיקף של 40-50% בלבד והרמות לרוב אינן יורדות לרמה המעלה את הסיכון לזיהומים אופורטוניסטים. כאשר בוחנים את פרופיל הבטיחות של המשתתפים במחקרים CLARITY ו-CLARITY EXTENSION, גם באלו שפיתחו לימפופניה בדרגה 3 או 4 לא תועדו מקרים של זיהום נגיפי או זיהום נגיפי חמור, פרט להרפס זוסטר.

לאור זאת, פרופ’ ג’ובאנוני סבור כי הסיכון בחולה זו לזיהום חמור ב-COVID-19 הוא נמוך.

לדעתו, על-בסיס הפרמקודינמיקה של הלימפוציטים ופרופיל הבטיחות, ניתן לסווג את מייבנקלאד כתרופה בסיכון בינוני להתפתחות זיהום חמור במקרה של COVID-19.

ABN, Association of British Neurologists; SIN, Societa Italiana DI Neurologia

למידע נוסף ניתן לפנות לעלון לרופא כפי שאושר על ידי משרד הבריאות בינואר 2018.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים