נוירואימונולוגיה

האם דיכוי חיסוני מגן מפני מחלה חמורה של COVID-19?

בסקירה זו אנו מציגים שני בלוגים מאתר multiple-sclerosis-research הדנים בסוגיית הטיפול בטרשת נפוצה בעידן ה- COVID-19.

ההשערה כי דיכוי חיסוני עשוי להגן על מטופלים מפני הופעה חמורה של זיהום COVID-19 זוכה לתמיכה הולכת וגדלה ונתונים חדשים שפורסמו ב-4 באפריל מטעם ה-Intensive Care National Audit & Research Centre מבריטניה תומכים בתיאוריה זו.

בהשוואה שנערכה ב-2,249 חולים שאושפזו ביחידות טיפול נמרץ בבריטניה עם זיהום COVID-19 חמור, שיעור החולים מדוכאי החיסון היה נמוך פי 3.7 בהשוואה לשיעורי מדוכאי החיסון שאושפזו ליחידות טיפול נמרץ בשל דלקת ריאות נגיפית בשנים 2017-2019 (2.3% לעומת 8.5%) וההבדל היה מאוד מובהק סטטיסטית (p<0.00001).

ממצא זה תומך בגישה הנוכחית ברחבי העולם במטרה לבחון אם טיפולים לדיכוי חיסוני עשויים להביא לשיפור תוצאות המחלה בחולים עם אבחנה של COVID-19.

האם המשמעות היא כי ניתן כעת להניח כי דיכוי חיסוני מגן מפני זיהום COVID-19 חמור ומפני תסמונת מצוקה נשימתית חדה על-רקע COVID-19? עדיין לא. מדגם החולים שאושפזו ביחידות טיפול נמרץ בבריטניה עם מחלה חמורה משנית ל-COVID-19 היה מוטה מאחר וחולים אשר מוגדרים מראש ככאלו שהם פגיעים ו/או מוגבלים ככל הנראה לעולם לא היו מועברים ליחידות טיפול נמרץ, כך שאוכלוסיית החולים המאושפזים ביחידות אלו עשויה לכלול שיעור לא-פרופרוציונאלי של חולים מדוכאי חיסון. מנגד, הטיה ספציפית זו ככל הנראה אינה תקפה לאשפוזים ליחידות טיפול נמרץ בשנים 2017-2019 בשל דלקת ריאות נגיפית, תקופה בה לא היה לחץ דומה על משאבים אלו.

למרות מגבלה זו, פרופ’ גאווין ג’יובנוני (Prof. Gavin Giovannoni), מהמרכז הנוירולוגי בבית הספר לרפואה Barts and The London School of Medicine and Dentistry באוניברסיטת המלכה מרי בלונדון, אנגליה סבור כי מדובר בפיסת מידע חשובה אשר עשויה להרגיע במעט את החששות של חולי טרשת נפוצה תחת טיפול בתרופות לדיכוי חיסוני. הוא מקווה כי הקהילה הרחבה של טרשת נפוצה תשקול מחדש את העצה אודות הימנעות ממתן טיפול DMT (Disease Modifying Therapies) לטרשת נפוצה, אשר יכולים להוביל לדיכוי חיסוני קל בחולים עם טרשת נפוצה פעילה. אי מתן טיפול לחולי טרשת נפוצה עשוי באופן לא-מכוון להביא לעליה בסיכויים לפתח מחלה חמורה של COVID-19.

מספר ימים לאחר פרסום עמדה זו, פרופ’ ג’יובנוני עדכן את עמדתו אודות בטיחות DMT בחולים עם טרשת נפוצה במהלך מגפת COVID-19, בעקבות פרסום נתונים חדשים בנושא.

מומחים מאיטליה פרסמו נתונים אודות מדגם חולים עם טרשת נפוצה שאובחנו עם COVID-19. מדגם זה כלל 380 מקרים של חולים עם טרשת נפוצה ו-COVID-19 באיטליה, עם חמישה מקרי תמותה בלבד. שיעורי התמותה היו נמוכים משמעותית מאלו שתועדו באוכלוסיה הכללית והציעו כי חולים עם טרשת נפוצה אינם בסיכון מוגבר למחלה חמורה של COVID-19. מדובר בבשורות טובות והנתונים תומכים בהשערה כי דיכוי חיסוני בדרגה קלה-עד-מתונה עשוי בעצם להפחית את הסיכוי של חולים עם טרשת נפוצה להתפתחות מחלה חמורה משנית ל-COVID-19. לא מדובר בממצאים מפתיעים מאחר ומקרים חמורים של COVID-19 כמעט תמיד נובעים מהפרעה בתיווך מערכת החיסון. חמשת החולים שהלכו לעולמם (4 גברים, אישה אחת) נטו להיות מבוגרים יותר (גילאי 54-68 שנים), עם מחלה מתקדמת יותר ומחלות רקע.

במאמר שפורסם בכתב העת International Journal of Infectious Diseases תואר מקרה ראשון של דלקת קרום המוח על-רקע נגיף SARS-CoV-2 הגורם ל-COVID-19 עם עדות לנגיף בנוזל השדרה וכעת ברור כי הנגיף עלול לפגוע בתאי עצב. תיאור המקרה תיאר חולה שהובא באמבולנס לחדר מיון בשל פרכוסים ואובדן הכרה. המטופל מעולם לא יצא מחוץ לגבולות המדינה. מהלך המחלה כלל הופעת חולשה וחום ביום הראשון, בעקבות זאת פנה פעמיים לרופאים (יום 2 ויום 5) והחל טיפול בתרופה אנטיויראלית ותרופות להורדת החום. בני משפחתו ביקרו בביתו ומצאו אותו מחוסר הכרה ושוכב על הרצפה לאחר שהקיא. בעקבות זאת, החולה הועבר באמבולנס (יום 9) ובמהלך ההעברה פיתח פרכוסים שנמשכו כדקה אחת. בבדיקתו הייתה עדות ברורה לקשיון עורף. בעוד שבדגימות מהלוע והאף לא הייתה עדות לרנ”א של נגיף SARS-CoV-2, בדיקת נוזל שדרה הייתה חיובית לנגיף. בדיקת MRI הדגימה אות מוגבר לאורך דופן החדר הלטארלי הימני ואות מוגבר באונה טמפוראלית מזיאלית מימין ובהיפוקמפוס, ממצאים שרמזו כי החולה פיתח דלקת קרום המוח על-רקע SARS-CoV-2. מקרה זה מעיד על חשיבות תסמיני מערכת העצבים המרכזית, שעלולים להופיע על-רקע COVID-19.

פרופ’ ג’יובנוני מציין כי ברמה האישית הוא טיפל עד כה בשישה חולים חדשים עם טרשת נפוצה תחת מגוון טיפולי DMT אשר התמודדו עם COVID-19 ללא כל בעיה.

https://multiple-sclerosis-research.org/2020/04/mscovid19-dmt-update/

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים