נוירואימונולוגיה

הטיפול בחולים עם טרשת נפוצה בעידן COVID-19 – תיאור מצב בברגאמו, איטליה (מתוך מסמך הנחיות של Bad Mergentheim)


לאור התמונות הדרמטיות בכלי התקשורת ממחוז ברגאמו, איטליה ולצד העליה החדה במספר הזיהומים החדשים ברחבי ארצות הברית והטלת הסגרים השונים, חולים רבים עם טרשת נפוצה מודאגים מאוד. החולים מבקשים לדעת אם המחלה או הטיפול האימונותרפי מציב אותם בסיכון מוגבר בעידן ה-COVID-19 ולהבין אם עליהם לנקוט באמצעי הגנה ספציפיים. בנוסף, החולים מעוניינים בהמלצות כיצד להתנהג בתקופה מאתגרת זו, המתאפיינת באי-ודאות רבה וזמינות מוגבלת של שירותים רפואיים.

המצב בברגאמו

בסוף חודש ינואר 2020, בהלת הקורונה החלה בברגאמו שבאיטליה, מספר שבועות לפני ההתפרצות באירופה וארצות הברית. במרכז לטיפול בטרשת באיטליה, בו מטפלים בכ-1,000 חולים עם טרשת נפוצה, עלה חשד ל-COVID-19 בקרוב ל-60 חולים עם טרשת נפוצה, אם כי בדיקות מעבדה לאישור הזיהום לא היו זמינות. לא תועדו מקרי תמותה או אשפוזים בקבוצה זו של קרוב

ל-60 חולי טרשת נפוצה. מעט חולים עם טרשת נפוצה נדבקו בנגיף בזמן שנטלו טיפול לדיכוי חיסוני. עד כה, לא תועדה השפעה לטיפולים אלו על תדירות או חומרת COVID-19.

התגוננות מפני הזיהום

חולים עם טרשת נפוצה יכולים להתגונן בצורה די טובה מפני הזיהום. עד כה, כמעט 60 מתוך 1,000 חולי טרשת נפוצה בברגאמו נדבקו בנגיף. ממחקרים שונים עולה כי 51-81% מכל החולים שנגועים בנגיף מפתחים תסמינים קליניים. בהתאם לכך כ-90 מתוך 1,000 חולי טרשת נפוצה נגועים עד כה. מצד שני, בברגאמו למעלה ממחצית מהאוכלוסיה כבר נגועה בנגיף, מקביל ל-500 מבין 1,000 תושבים. על כן, שיעור הזיהומים בקרב חולים עם טרשת נפוצה בברגאמו קטן פי חמש בהשוואה לכלל האוכלוסיה באזור.

אחת הסיבות האפשריות בגינן שיעור המקרים נמוך יותר בקרב חולים עם טרשת נפוצה בברגאמו היא משנה זהירות של חולים עם טרשת נפוצה, הנזהרים יותר מהאדם הממוצע.

זיהום COVID-19 אינו גורם סיבוכים במרבית החולים עם טרשת נפוצה

בקבוצת החולים עם טרשת נפוצה (המונה כ- 60 נדבקים) וחשד ל-COVID-19 בברגאמו לא תועדו מקרי תמותה או אשפוז לבית חולים. ייתכן כי ישנם כ-30 מקרים נוספים של COVID-19, כך שמדובר בסך כולל של 90 מקרי קורונה בחולים עם טרשת נפוצה, אך לא תועדו כלל מקרים של סיבוכים משמעותיים בקבוצה זו.

על-פי הדיווחים בתקשורת, רק ארבעה מכל חמישה מקרים של COVID-19 מוגדרים כקלים או בינוניים. עם זאת, שני גורמי הסיכון העיקריים למחלה חמורה כוללים גיל מתקדם ומחלות רקע, בעוד שחולים עם טרשת נפוצה הם בעיקר מבוגרים בגיל העבודה וסובלים ממעט מחלות נוספות, ולכן אינם נכללים בקבוצת החולים בסיכון גבוה.

עם זאת, עולה השאלה מה לגבי החולים המוגבלים והאם הם מצויים בסיכון מוגבר. ניתן להניח כי מבין 1,000 חולי טרשת נפוצה, ישנם גם חולים הסובלים ממוגבלות גופנית, וודאי ניתן לשער כי ישנם מקרים של COVID-19 גם בקרב חולים אלו, כאשר גם במקרים הללו מהלך המחלה היה ללא סיבוכים.

אין נתונים זמינים אודות חולים עם מוגבלות חמורה מאוד בשל טרשת נפוצה, חולים המוגבלים לרוב למיטתם ועלולים להיות בסיכון למהלך חמור של COVID-19. חשוב להגן היטב על חולים אלו במטרה למנוע הדבקה בנגיף.

טיפול אימונותרפי ככל הנראה אינו מעלה את הסיכון למהלך חמור של COVID-19

בברגאמו, סביר להניח כי מרבית החולים עם טרשת נפוצה מטופלים בתרופות אימונותרפיות, אחרת ודאי היו מטופלים במקום אחר. לאור העדר העדות לסיבוכים באוכלוסיה זו בברגאמו, אלו הרמזים הראשונים לפיהם טיפולים אלו אינם מזיקים.

לא ברור אם הסיכון להדבקה גבוה יותר בחולים תחת טיפול אימונותרפי ובכל מקרה, לא נראה כי הסיכון מוגבר משמעותית, מאחר ובברגאמו מעט חולים עם טרשת נפוצה נדבקו בנגיף, בהשוואה לשיעורי ההדבקה בכלל האוכלוסיה.

חשוב להדגיש כי אסור לחולים עם טרשת נפוצה להפסיק את הטיפול התרופתי ללא התייעצות עם הרופא המטפל.

בשלב זה אין הוכחות כי זיהום COVID-19 מוביל לעליה בפעילות טרשת נפוצה. עם זאת, יש נתונים איכותיים אודות נגיפים אחרים, דוגמת נגיף השפעת. במקרה של חום תתכן החמרה זמנית בתסמינים, מצב המכונה פסודו-התלקחות.

המידע מוגש בחסות חברת MERCK

Reference:

Buttmann M., The Corona Pandemic An acute service for people with MS and their physicians, March 27th, 2020

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים