נוירולוגיה

מכשיר EEG ידני עשוי לסייע בניבוי דימום לאחר חבלת ראש (Acad Emerg Med)

מכשיר EEG (Electroencephalography) ידני עשוי לקבוע במהירות וביעילות נוכחות דימום מוחי בחולים לאחר חבלת ראש, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש מאי בכתב העת Academic Emergency Medicine.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בשנה שעברה אישר מנהל המזון והתרופות האמריקאי את מערכת Ahead 300 להערכת חבלת ראש טראומטית. המכשיר הנייד משלב EEG, אלגוריתם מותאם, יכולות לימוד-מכונה וטכנולוגיית טלפון חכם.

במסגרת המחקר הם ביקשו לבחון באופן פרוספקטיבי את היעילות של אלגוריתם סיווג אוטומטי לקביעת הסיכוי לתוצאות חיוביות בבדיקת CT בחולים לאחר חבלת ראש טראומטית.

המחקר כלל חולים מבוגרים שפנו לחדר מיון להערכה בתוך 72 שעות לאחר חבלת ראש סגורה, עם מדד GCS (Glasgow Coma Scale) של 12-15 נקודות. מדגם המחקר כלל 720 חולים בגילאי 18-85 שנים, שפנו ל-11 מרכזי רפואה דחופה בארצות הברית. מדד GCS עמד על 15 נקודות ב-97% מהנבדקים. הערכה קלינית סטנדרטית נערכה ולאחר 5-10 דקות הושלמה בדיקת EEG מאזור פרונטאלי ופרונטאלי-טמפוראלי.

החוקרים מדווחים כי ב-156 משתתפים במחקר זוהתה עדות לחבלה מוחית בבדיקת CT, כאשר ביתר 564 החולים בדיקת ה-CT סווגה כשלילית. בנוסף, ב-73 נבדקים עם ממצאים חיוביים בבדיקת CT זוהה דימום תוך-גולגולתי בכמות שעלתה על 1 מ”ל.

רגישות המכשיר לחיזוי ממצאים חיוביים בבדיקת CT לאחר חבלת ראש סגורה עמדה על 92-97%% לזיהוי חבלה תוך-גולגולתית עם עדות לדימום תוך-גולגולתי ועל 93-98% לזיהוי המטומה טראומטית. הסגוליות של הבדיקה כמעד על 38-52%, עם  סגוליות גבוהה יותר (77%) בחולים עם ליקוי תפקודי קל או ללא ליקוי כלל. הערך המנבא השלילי עמד על 96-98% .

במהלך תקופת המחקר תועדו חמישה אירועים חריגים חמורים, אך כל המקרים הללו כללו אשפוז חוזר לבית החולים ונקבע כי הדבר לא היה קשור עם המכשיר. עוד תועד אירוע חריג לא-חמור על-רקע השימוש במכשיר תחושת שריפה באזור המצח.

החוקרים כותבים כי מרווח הזמן הקצר להשגת תוצאות הבדיקה וקלות השימוש בסביבת חדר מיון תומכים בשימוש באלגוריתם מבוסס EEG לשיפור מיון חולים לאחר חבלת ראש וניהול נכון של המקרים.

Acad Emerg Med. Published online March 31, 2017

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים