נוירוכירורגיה

חוקרים מאונ’ ת”א הצליחו להדפיס במדפסת תלת ממד גידול סרטני שלם ופעיל של גליובלסטומה ולאפשר בכך ביצוע ניסיונות טיפול בתרופות מותאמות אישית

חוקרים מאוניברסיטת תל אביב הצליחו להדפיס במדפסת תלת-ממד גידול סרטני שלם ופעיל מסוג גליובלסטומה (היארעות של כ-225  בשנה בישראל).

הגידול המודפס כולל מערכת כלי הדם המאפשר הזרמה של תרופות כך שניתן לבחון השפעת טיפול תרופתי עליהם, תוך התאמה אישית לסוג הגידול ולמאפייניו .

החוקרת הראשית, פרופ’ סצ’י-פאינרו הסבירה שהרעיון לפיתוח זה נבע מהפער הגדול בתוצאות טיפול במעבדה לעומת בקליניקה, כשמסקנתה הייתה שהמחקר שנעשה במעבדה אינו משקף את המציאות האמיתית בקליניקה. 

“אנחנו הוכחנו שהמודל התלת-ממדי שלנו מתאים יותר לניבוי ולפיתוח תרופות בשלוש דרכים שונות. ראשית, בדקנו חומר שעיכב את החלבון שמצאנו, P-Selectin, על תרביות תאי גליובלסטומה בצלחות פטרי דו-ממדיות, ולא ראינו כל שינוי בחלוקת או בנדידת התאים שטופלו לעומת תאי הביקורת שלא טופלו. לעומת זאת, בחיות מודל ובמודלים התלת-ממדיים המודפסים, שבהם כן מצאנו ביטוי גבוה של החלבון, הצלחנו לעכב את התקדמות הגליובלסטומה על ידי חסימת החלבון P-Selectin. הניסוי הזה הוכיח לנו כמה תרופות פוטנציאליות לא מגיעות לקליניקה כי הן נכשלו בבדיקות על מודלים דו-ממדיים, ולהפך: כמה מקרים שנחשבו להצלחה מסחררת במעבדה, נכשלו במבחנים הקליניים.”

להערכתה תוך שנה שנתיים הטכנולוגייה עשויה להיות “מבצעית” ולשמש ככלי לבחירת טיפול מותאם אישית, ובעתיד גם לגידולים נוספים.

לדיווח ב-N12

לסרטון וידאו של אונ’ ת”א המסביר את הפרוייקט

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה