אונקולוגיה

שימוש ממושך ב-NSAIDs ופארצטמול קשור לסיכון מעט מוגבר לאיבוד שמיעה בנשים Am J Epidemiol) )

נעה גינזבורג BSc

השימוש באספירין, NSAIDs ופראצטמול הוא שכיח למדי, אך שימוש במשככי כאבים בתדירות גבוהה נקשר בעבר לסיכון מוגבר לפגיעה בשמיעה. מחקר חדש בא לבחון את הקשר בין משך השימוש במשככי כאבים לבין פגיעה בשמיעה (כפי שדווח על ידי המטופלות) בקרוב ל-56 אלף נשים, שלקחו חלק במחקר Nurses’ Health Study.

החוקרים ערכו ניתוח רגרסית COX פרופורציונאלית כדי להתאים את הממצאים לערפלנים אפשריים. נמצא כי השימוש ב-NSAID ואצטימונפן הביא לעליה קלה בסיכון לפגיעה בשמיעה בשימוש ממושך; השימוש באספירין לא נקשר לתופעה זו.

המעקב, בכללותו כלל 873,376 שנות אדם (בין השנים 1990-2012) מצא כי שימוש ממושך ב-NSAID (למעלה מ-6 שנים, לעומת פחות משנה) נקשר לסיכון לסיכון יחסי מתואם של 1.10, עם 95% רווח בר סמך בין : 1.06, 1.15; ו-P<0.001) . עבור השימוש בפאראצטמול מצאו החוקרים כי הסיכון היחסי לפרק זמן דומה היה 1.09 לאיבוד שמיעה בנשים הללו. השימוש באספירין לכל משך זמן לא נקשר לאיבוד שמיעה ( 1.01 להשוואה בין פרקי זמן דומים לתרופות הנ”ל וללא הבדל מובהק סטטיסטי)

לדברי החוקרים, שימוש ממושך ב-NSAID ופאראצטמול נקשר לסיכון גבוה מעט יותר לאיבוד שמיעה בהשוואה לשימוש קצר טווח. לאספירין אין השפעה דומה ושימוש ממושך בו כמשכך כאבים לא העלה את הסיכון לאיבוד שמיעה בנשים הללו.

Am J Epidemiol. 2017;185(1):40-47.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה