אונקולוגיה

תוצאות חיוביות לחיסון נגד סרטן באמצעות זריקה מקומית של חנקן חמצני לתוך הגידול בכנס AACR (הודעת ביונד אייר)

הודעת ביונד אייר

נתונים חדשים במחקר חיה הראו ש 100% מהעכברים המטופלים מחוסנים לסרטן המעי הגס

ובניסוי של סרטן שד הוכח כי זריקה מקומית של חנקן חמצני גורמת לעיכוב משמעותי בהתפתחות סרטן שד

ביונד אייר חברת מכשור רפואי וביופארמצבטיקה אשר מתמקדת בפיתוח חנקן חמצני נשאף, לטיפול בחולים עם מחלות נשימתיות הכוללות זיהומים ריאתיים חמורים ויתר לחץ דם ריאתי, ושימוש בחנקן חמצני לטיפול בגידולים סרטניים, הכריזה היום על נתונים פרה קליניים נוספים, המעידים על כך, כי זריקה מקומית של חנקן חמצני לתוך הגידול עשויה לעורר תגובה חיסונית נוגדת גרורות שיכולה לשמש כבסיס לטיפול חיסוני יעיל. נתונים אלו נכללים במצגת שתועבר על ידי ד”ר הילה קונפינו, מחברת ביונד אייר, בכנס האימונולוגיה והאימונותרפיה של האיגוד האמריקאי לחקר הסרטן (AACR), שיערך מה- 19 עד ה- 20 באוקטובר.
סטיב ליסי יו”ר ומנכ”ל ביונד אייר ציין כי “למיטב ידיעתנו, זה המחקר הראשון והיחידי שבודק את הרעיון של הזרקת חנקן חמצני בריכוז גבוה לגידולים סרטניים. אם גישה זו תצליח, הרי שיש בה פוטנציאל לחולל שינוי פרדיגמה בטיפול הסטנדרטי בגידולים סרטניים ובגרורותיהם, האחראיים לכ- 90% מכלל מקרי המוות הקשורים לסרטן.”
במחקרים, עכברים עם גידול סרטני של מעי הגס ושד (מודלים CT26 ו- 4T1, בהתאמה), קיבלו זריקה יחידה של חנקן חמצני בריכוז גבוה לתוך הגידול. עכברים עם גידול סרטן המעי גס (מודל CT26) קיבלו זריקה של חנקן חמצני בריכוזים של 20,000 חלקיקים למליון או 50,000 חלקיקים למליון לתוך הגידול למשך חמש דקות ועכברים עם גידול סרטן שד (מודל 4T1) קיבלו זריקה של חנקן חמצני בריכוז של 50,000 חלקיקים למליון לתוך הגידול למשך עשר דקות. עכברים נאיביים, שהוזרקו לתוכם אותם תאים סרטניים, שימשו כקבוצת בקרה פנימית לכל מחקר, כאשר במחקר סרטן השד היתה קבוצת ביקורת נוספת של עכברים שטופלו בגז חנקן. עד 21 יום לאחר מתן הגז חנקן חמצני לגידול הראשוני, לכל העכברים הוזרקו תאים סרטניים והם היו במעקב כדי לראות האם התפתחו גידולים.
ביום ה- 45 של מחקר סרטן המעי הגס, נצפו גידולים ב- 100% מתוך העכברים הנאיביים, ב- 27% מתוך העכברים שקיבלו חנקן חמצני בריכוז של 20,000 חלקיקים למליון וב- 0% מתוך העכברים שקיבלו חנקן חמצני בריכוז של 50,000 חלקיקים למליון, דבר המצביע על תלות במינון. תמותת העכברים הנאיביים ביום ה- 45 עמדה על 25%, תמותת העכברים שקיבלו חנקן חמצני בריכוז של 20,000 חלקיקים למליון היתה 73% ו– 100% מהעכברים שטופלו במתן חנקן חמצני בריכוז של 50,000 חלקיקים למליון נותרו בחיים. במחקר סרטן השד נצפתה קליטה של הגידול בכל העכברים, אולם קליטת הגידול בעכברים שטופלו בגז חנקן חמצני היתה מאוחרת בהשוואה לקבוצות הביקורת.
פרופסור עידו וולף, ראש חטיבת אונקולוגיה במרכז הרפואי ת”א על שם סוראסקי, אמר “אני מוצא את הנתונים האלה, בשילוב עם נתונים שדווחו בעבר מעודדים מאד, ומצביעים על כך כי יש להמשיך ולבחון שימוש בגז חנקן חמצני לצרכים קליניים בטיפול בגידולים ראשוניים ובגרורות. אני מצפה לפיתוח המחקר ולהתחלת מחקר ראשון בבני אדם בהקדם האפשרי.”

אודות חברת ביונד אייר

ביונד אייר הינה חברת מכשור רפואי וביופאמצטביקה בשלב הקליני המפתחת מחולל ומערכת הובלה מהפכני של חנקן חמצני , LungFit,אשר עושה שימוש בחנקן חמצני אשר מיוצר מאויר חדר על מנת להעביר כמויות מדויקות של חנקן חמצני אל הריאות של מטופלים מונשמים ולא מונשמים לטיפול פוטנציאלי במגוון מחלות ריאתיות. מערכת ה LungFit יכולה לייצר חנקן חמצני עד ריכוז של כ-400 חלקיקים למיליון, למתן רציף או לזמן מוגדר, ובעלת יכולת לייצר מינונים משתנים לפי דרישה או לשמור על מינון קבוע. החברה מיישמת כעת את מומחיותה בפיתוח טיפולים עבור יתר לחץ דם ריאתי במספר מצבים, בנוסף לטיפול בזיהומים במערכת הנשימה אשר אין להם טיפול הולם כיום. ביונד אייר מקדמת כעת מערכת ה- LungFit המהפכנית במחקרים קליניים לטיפול במחלות ריאה זיהומיות כמו נגיף הקורונה, ומיקובקטריה שאינה שחפת (NTM) בנוסף, ביונד אייר עושה שימוש בריכוזים גבוהים מאד של חנקן חמצני עם מערכת הובלה חדשנית, נפרדת ממערכת ה- LungFit על מנת לטפל בגידולים מוצקים, כחלק מהמחקר הפרה-קליני של החברה.

עבור מידע נוסף, ניתן לבקר באתר החברה www.beyondair.net

אודות חנקן חמצני

חנקן חמצני הוא מולקולה רבת-עוצמה, המיוצרת בגוף באופן טבעי, אשר הוכח כי יש לה תפקיד משמעותי בטווח רחב של פונקציות ביולוגיות. בדרכי הנשימה, רקמת המטרה של חנקן חמצני היא השרירים החלקים של כלי הדם אשר מקיפים את העורקים הקטנים בריאות. כיום, חנקן חמצני חיצוני הניתן בשאיפה משמש במבוגרים עם תסמונת מצוקה נשימתית, לאחר ניתוחים לבביים ובפעוטות עם יתר לחץ דם ריאתי לטיפול במחסור חמצן בדם. בנוסף, מאמינים כי חנקן חמצני משמש תפקיד מרכזי במערכת החיסון המולדת וניסויים מעבדתיים מציעים כי חנקן חמצני מכיל תכונות אנטי-מיקרוביאליות לא רק כנגד חיידקים נפוצים, הכוללים חיידקים גרם חיובים וגרם שליליים, אבל בנוסף כנגד פתוגנים מגוונים כדוגמת מיקובקטריה, וירוסים, פטריות, עובשים ופרזיטים ובעל יכולת להכחיד זנים בעלי עמידות רב-תרופתית.

אודות גידולים מוצקים

סרטן הינו הגורם השני בשכיחותו למוות ברחבי העולם כאשר גרורות סרטניות אחראיות לכ-90% מהתמותות הנגרמות מסרטן. הטיפולים הנפוצים כעת בסרטן כוללים כימותרפיה, אימונותרפיה, טיפולי קרינה ו/או ניתוח. דווח כי חנקן חד חמצני בריכוז גבוה הראה תכונות נוגדות סרטן ושימש כמשפר יעילות כימותרפיה ומשפר יעילות טיפולי קרינה. בהתבסס על הממצאים הקיימים, ביונד אייר מפתחת פרוטוקולי טיפול בשימוש בריכוזים גבוהים מאד של חנקן חד חמצני להרס של גידולים ראשוניים וטיפול בגרורות.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים