אונקולוגיה

סרקופניה מלווה בסיכון מוגבר להפסקת טיפול הורמונאלי בנשים עם סרטן שד (מתוך אתר Researchsquare)

מנתונים חדשים שטרם עברו סיקור עמיתים ופורסמו באתר Researchsquare עולה סרקופניה מלווה בסיכון גבוה כמעט כפליים להפסקת טיפול הורמונאלי בקרב נשים עם סרטן שד חיובי לקולטנים להורמונים עקב תופעות לוואי.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ידוע שסרקופניה מלווה בירידה בהיענות לטיפול כימותרפי ומנבאת הישרדות גרועה יותר בקרב נשים עם סרטן שד גרורתי בשלב מוקדם, אך ההשפעה של טיפול הורמונאלי לא נבחנה היטב.

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הקשר בין סרקופניה ובין תופעות לוואי של טיפול הורמונאלי ב-482 נשים עם סרטן שד בשלב I-III. נשים עם מדד שריר שלד נמוך מ-6.75 ק”ג/מ2 הוגדרו כנשים עם סרקופניה. טיפול אנדוקריני כלל טמוקסיפן (103 נשים), מעכב ארומטאז (419 נשים) ואבלציה שחלתית (23 נשים). חלק מהנשים קיבלו מספר טיפולים.

מהנתונים עולה כי למעלה משליש (35%) מהנשים אובחנו עם סרקופניה בתחילת המחקר. סרקופניה לוותה בסיכוי גבוה יותר מכפליים לתופעות לוואי של טיפול אנדוקריני (יחס סיכויים של 2.31, p=0.01) וסיכון גבוה כמעט כפליים לשינוי או הפסקת טיפול אנדוקריני (יחס סיכויים של 1.94, p=0.05).

עוד מדווחים החוקרים כי לא זוהה קשר בין מחלות רקע ומדד מסת גוף ובין רעילות טיפול אנדוקריני.

מהממצאים עולה כי שיפור סרקופניה, למשל באמצעות תכנית אימונים תחת השגחה, עשויה להפחית את תופעות הלוואי ולשפר את ההיענות לטיפול אנדוקריני בקרב נשים עם סרטן שד.

מתוך אתר Researchsquare

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים