אונקולוגיה

תוצאות מאכזבות להוספת Canakinumab ל-Pembrolizumab וכימותרפיה בטיפול בסרטן ריאות (J Clin Oncol)

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי הוספת Canakinumab (אילאריס) לקו טיפול ראשון ב-Pembrolizumab (קיטרודה) וכימותרפיה לא הובילה להארכת הישרדות ללא התקדמות מחלה או הישרדות כוללת בחולים עם סרטן ריאות מסוג NSCLC (או Nonsmall Cell Lung Cancer).

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הוספת מעכבי בקרה חיסונית לטיפול קו-ראשון הובילה להארכת ההישרדות של חולים עם NSCLC, אך הפרוגנוזה עדיין אינה טובה, עם צורך באפשרויות טיפול חדשות. Canakinumab, נוגדן חד-שבטי כנגד IL-1β, עשוי לשפר את הפעילות של מעכבי PD-L1 וכימותרפיה.

מחקר CANOPY-1 הינו מחקר בשלב III, אקראי, כפל-סמיות, להשוואת Canakinumab (200 מ”ג בזריקה תת-עורית אחת לשלושה שבועות) לעומת פלסבו, שניהם ניתנו בשילוב עם Pembrolizumab (מתן תוך-ורידי במינון של 200 מ”ג אחת לשלושה שבועות) ומשלב כימותרפי מבוסס-פלטינום, כקו-טיפול ראשון כנגד NSCLC מתקדם או גרורתי ללא מוטציות EGFR או ALK.

תוצאי הסיום העיקריים כללו את ההישרדות ללא-התקדמות והישרדות כוללת. תוצאי סיום משניים כללו את שיעורי התגובה הכוללי, פרופיל בטיחות ותוצאים לפי דיווח מטופלים.

מדגם המחקר כלל 643 חולים אשר חולקו באקראי ל- Canakinumab (320 חולים) או פלסבו (323 חולים). לאחר חציון מעקב של 6.5 חודשים, חציון ההישרדות ללא-התקדמות עמד על 6.8 חודשים עם Canakinumab לעומת 6.8 חודשים עם פלסבו (יחס סיכון של 0.85, רווח בר-סמך 95% של 0.67-1.09). לאחר חציון מעקב של 21.2 חודשים, חציון ההישרדות הכוללת עמד על 20.8 חודשים עם Canakinumab לעומת 20.2 חודשים עם פלסבו (יחס סיכון של 0.87, רווח בר-סמך 95% של 0.70-1.10).

לא תועדו סוגיות בטיחות לא-צפויות עם טיפול משולב הכולל Canakinumab. שיעור הזיהומים היה דומה בין קבוצת הטיפול וקבוצת הביקורת. בזרוע ההתערבות תועדו שיעורים גבוהים יותר של נויטרופניה ועליית ALT (עד דרגה 2).

מהנתונים עולה כי ריכוז CRP ו-IL-6 גבוהים יותר בתחילת הדרך לוו בהישרדות ללא-התקדמות קצרה יותר והישרדות כוללת קצרה יותר.

בקרב חולים שטופלו ב- Canakinumab תועד עיכוב משמעותי קלינית בהידרדרות תסמיני סרטן ריאות, כולל כאבי חזה ושיעול.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי אין תועלת הישרדותית להוספת Canakinumab לטיפול ב-Pembrolizumab וכימותרפיה בחולים עם NSCLC

J Clin Oncol, Dec 1, 2023

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה