עיניים

בדיקת עיניים מסייעת בהערכת חבלת ראש וזעזוע מוח (מתוך כנס ה-AOA)

בדיקה פשוטה ומהירה עם מד אישונים הינה כלי סקר יעיל במקרים של חבלת ראש קלה, כך מדווחים חוקרים מצבא ארצות הברית, על-בסיס תוצאות מחקר חדש, שהוצגו במהלך כנס ה-AOA (American Optometric Association).

מדגם המחקר כלל למעלה מ-340,000 מקרים של חבלת ראש עם תיעוד קליני בין 2000-2015, כאשר ב-82.5% מהמקרים מדובר היה בחבלה קלה. עם זאת, חבלת ראש טראומטית לעיתים קרובות מזוהה רק במקרים של חבלות ראש בדרגה בינונית או חמורה, כך שמקרים קלים רבים אינם מאובחנים.

החוקרים מסבירים כי מאחר וכ-30 אזורים ושבעה עצבים קרניאלים במוח משתתפים בתפקודי ראיה, ייתכן כי מטופלים אלו יסבלו ממגוון הפרעות ראיה.  הם ביקשו לבחון אם ניתן לזהות סמנים מהימנים לחבלת ראש קלה, שיוכלו לשמש כבדיקת סקר הדירה וקלה. לצורך כך, הם בחנו שינויים עדינים בראיה, הניתנים להערכה במרפאה או בשדה הקרב.

החוקרים התמקדו בתנועות שתי העיניים מצומדות (Version) ולא-מצומדות (Vergence) כסמנים אפשריים. הם בחנו את ההשערה שלהם בבדיקה בת עשר דקות, שכללה שלוש מדידות של העיניים ושאלון אחד להערכת תסמיני ראיה.

מחקר הקורלציה מקרה-ביקורת כלל 2000 אנשי צבא בשירות פעיל, בגילאי 19-44 שנים. מבין אלו, 87 גברים ו-21 נשים אובחנו עם חבלת ראש קלה או זעזוע מוח במהלך 72 השעות האחרונות. קריטריוני ההכללה כללו אובדן הכרה של עד 30 דקות, אמנזה לאחר-חבלה ו/או שינוי מצב הכרה של עד 24 שעות, מדד GCS (Glasgow Coma Scale) של 13-15 והדמיה תקינה של מבנה המוח.

הבדיקה כללה שימוש ב-Infrared Pupllometry תחת אור עמום למדידת החזר אור של האישונים לגירוי. החוקרים מדדו את קוטר האישונים המינימאלי והמקסימאלי, אחוז הכיווץ, חביון הכיווץ, מהירות ממוצעת ומקסימאלית של כיווץ האישונים, מהירות הרחבה ממוצעת וזמן עד 75% החלמה של הרחבת אישון.  הם גם בחנו את הקונברגנציה ותנועות עיניים מהירות (מבחן King-Devick).

מהנתונים עלה כי רק מהירות כיווץ אישונים ממוצעת, מהירת הרחבה ממוצעת וזמן עד 75% החלמה היו שונים משמעותית בין חולים עם חבלת ראש קלה ובין הביקורות. בחולים עם חבלת ראש קלה תועדו מדדי קונברגנציה גבוהים יותר משמעותית, זמן ארוך יותר עד השלמת מבחן King-Devick, והיקף תסמינים נרחב יותר בשאלון הרפואי.

החוקרים זיהו הבדלים תפקודיים העשויים לשמש כסמנים לחבלת ראש טראומטית ובהמשך מקווים ליצור אלגוריתם או מחשבון על-בסיס מרכיבים נבחרים אלו, להערכת הסבירות לחבלת ראש.

מתוך כנס ה-AOA

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים