עיניים

עדויות נוספות מצביעות על סיכון מוגבר לנזק לרשתית על-רקע טיפול ב-Pentosan Polysulfate Sodium (מתוך American Academy of Ophthalmology)

ממצאי מחקר חדש מעידים כי הטיפול ב-Pentosan Polysulfate Sodium (PPS), המשמש לעיתים קרובות לטיפול במקרים של דלקת אינטרסטיציאלית של שלפוחית השתן, עשוי להוביל לנזק לרשתית.

דיווח ראשוני שפורסם בשנה שעברה בכתב העת Ophthalmology והוצג במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Ophthalmology תיאר מקולופתיה על-רקע חשיפה כרונית ל-PPS בשישה חולים שנטלו את התרופה לאורך כ-15 שנים. לא נמצא הסבר אחר בהיסטוריה הרפואית או בבדיקות האבחנתיות של המטופלים העשוי להוביל לפגיעה העינית.

על-סמך דיווח זה, שלושה רופאי עיניים בצפון קליפורניה החליטו לבחון את הקשר הנ”ל באוכלוסיית המטופלים שלהם. תחילה הם זיהו אישה אחת תחת טיפול ארוך-טווח אשר נשאה אבחנה שגויה של דיסטרופיה של הרשתית, אשר הובילה אותם לבחון את כלל מאגר הנתונים של Kaiser Permanente בצפון קליפורניה (4.3 מיליון מטופלים).

החוקרים זיהו 140 חולים שנטלו בממוצע 5,000 כדורים, כל אחד, לאורך כ-15 שנים. מבין אלו, 91 הסכימו להגיע לבדיקת רשתית מקיפה וב-22 (24%) היו סימנים ברורים לרעילות תרופתית ברשתית. שיעורי הרעילות היו גבוהים יותר ככל שהיקף החשיפה לתרופה היה גדול יותר, מ-11% מאלו שנטלו 500-1,000 גרם ועד 42% באלו שנטלו מינון כולל של 1,500 גרם ומעלה.

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין את מנגנון הרעילות של התרופה. הם מדגישים כי בספרות הרפואית אין נתונים רבים בנושא.

American Academy of Ophthalmology 2019.

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים