עיניים

AMD לא שגשוגי עם נוזל תת רשתית/ פרופ’ מרדכי רוזנר

ברוב המקרים המצאות נוזל מתחת לרשתית נחשב לסמן ביולוגי biomarker לנאווסקולריזציה בחולים עם AMD. מאידך, מסתבר שניתן למצוא נוזל גם ב- AMD לא נאווסקולרי. נוזל תת-רשתית נמצא בחלל שבין דרוזן קונפלואנטי confluent וזקפו זאת להשפעה מכנית של הצטברות נוזל. אחרים הבחינו בנוזל תת-רשתית באפקס של avascular serous pigment epithelial detachment – PED בעיניים עם AMD. המושג של היפרדות נונאקסודטיבית של הרשתית הנוירוסנסורית תואר ב- 12 עיניים עם AMD בינוני עם נוזל תת-רשתית המכסה דרוזן מפושטים ללא נאווסקולריזציה כורואידלית.

המטרה של המחקר הנוכחי הייתה לבחון את הצורות השונות של נוזל מתחת לרשתית כאשר אין נאווסקולריזציה במקולה בעיניים עם AMD בינוני, ולהעריך את התוצאות ארוכות הטווח בעיניים אלה עם AMD לא שגשוגי עם נוזל מתחת לרשתית. החוקרים היו מרחבי העולם: מישראל, ארצות הברית, צרפת, איטליה, יפן, בריטניה, מצרים, ספרד, טורקיה, גרמניה, דרום קוראה וקנדה. המחקר היה רטרוספקטיבי וכלל רק עיניים עם AMD לא שגשוגי עם נוזל תת-רשתית. לא נכללו עיניים עם נאווסקולריזציה במקולה. בוצעו צילומי Spectral-domain optical coherence tomography – OCT  בתחילת המחקר ובבדיקות המעקב, ואלה נבחנו להמצאות דרוזן במקולות, כולל drusenoid  pigment epithelial detachment – PED ולהמצאות נוזל תת-רשתית, כדי להעריך את התוצאות האנטומיות.

במחקר נכללו 45 עיניים של 45 חולים. משך המעקב הממוצע היה 49.7 חודשים. זוהו שלוש מורפולוגיות שונות של נוזל תת-רשתית: נוזל מעל לשיא אפקס של drusenoid PED, כיס נוזל בזווית של דרוז גדול ובחלל קריפטה של דרוזן קונפלואנטי, או מסך של נוזל על פני דרוזן קונפלואנטי. ב- 27 המהווים 60% מתוך 45 העיניים עם נוזל הייתה התמוטטות של הדרוזן או ה- PED drusenoid המעורב, וב- 24 המהווים 53% התפתחה אטרופיה שלמה או חלקית של האפיתל הפיגמנטרי של הרשתית ושל הרשתית החיצונית. המסקנה הייתה ש- AMD לא שגשוגי עם נוזל תת-רשתית הינו אבחנה קלינית חשובה ויש להכיר אותה כדי להימנע מטיפול מיותר בנוגדי גורמי גדילה אנדותליאליים וסקולריים. על הקלינאים להיות ערים לכך שנוזל תת-רשתית יכול להופיע עם דרוזן או drusenoid PED ללא נאווסקולריזציה במקולה ולנבוע מאי ספיקה וכישלון השאיבה של האפיתל הפיגמנטרי של הרשתית.


Hilely A, Au A, Freund KB, Loewenstein A, Souied EH, Zur D, Sacconi R, Borrelli E, Peiretti E, Iovino C, Sugiura Y, Ellabban AA, Monés J, Waheed  NK, Ozdek S, Yalinbas  D, Thiele S , Salles de Moura Mendonça L, Lee MY, Lee WK, Turcotte P, Capuano V, Ansary MF, Usha Chakravarthy U, Lommatzsch A, Gunnemann F, Pauleikhoff D, Ip MS, Querques G, Holz FG, Spaide RF, Sadda SV, Sarraf D
Non-neovascular age-related macular degeneration with subretinal fluid
Br J Ophthalmol 2021;105:14151420

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה