עיניים

האם טיפול לגלאוקומה מלווה בשינוי שדות ראיה בקצב שונה בהשוואה לביקורות? (JAMA Ophthalmol)

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Ophthalmology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי קצב השינוי בשדות ראיה בחולים לאחר טיפול בגלאוקומה לאורך למעלה מ-25 שנים היה דומה לקצב השינוי שתואר בביקורות בריאות.

הערכת קצב שינוי בשדות ראיה בחולי גלאוקומה עשוי לסייע בהערכת התקדמות המחלה ולהשפיע על החלטות הטיפול. במחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון את קצב שינוי בשדות ראיה בחולים שקיבלו טיפול לגלאוקומה, בהשוואה לביקורות בריאות, לאורך תקופת מעקב ממושכת ולכמת את ההשפעה של גורמים שונים על שיעורים אלו.

מחקר העוקבה הפרוספקטיבי נערך בין ינואר 1991 ועד פברואר 2020 וכלל 40 חולים שקיבלו טיפול כנגד גלאוקומה פתוחת-זווית ו-29 ביקורת בריאות. עין אחת של כל משתתף נבחרה באקראי להיכלל במחקר.

חולי גלאוקומה וביקורות בריאות השלימו בדיקות שדות ראיה כל שישה חודשים והחוקרים בחנו את קצב השינוי הממוצע ברגישות בשתי הקבוצות ואת ההשפעה של הרגישות הממוצעת ההתחלתי, גיל החולים ולחץ תוך-עיני לאורך המעקב.  התוצא העיקרי היה השינוי הממוצע ברגישות בחולים עם גלאוקומה ובביקורות.

מדגם המחקר כלל 40 חולי גלאוקומה (גיל חציוני של 53.07 שנים; 21 גברים) ו-29 ביקורות בריאות (גיל חציוני של 48.80 שנים, 59% נשים) שהיו במעקב לאורך חציון של 25.65 שנים ו-19.56 שנים, בהתאמה.

הלחץ התוך-עיני הממוצע לאורך המעקב היה דומה בקבוצת החולים עם גלאוקומה (חציון של 15.83 מ”מ כספית) ובביקורות הבריאות (חציון של 14.94 מ”מ כספית). מניתוח סטטיסטי עלה כי ב-31 חולים עם גלאוקומה (78%) תועד קצב שינוי ממוצע ברגישות בטווח דומה לזה שתואר בביקורות (דהיינו, בין 0.20 dB– בשנה ועד 0.15 dB בשנה).

החוקרים מדווחים כי הקצב הממוצע של שינוי רגישות במשתתפים בריאים עמד על 0.003 dB בשנה (p=0.93). לשם השוואה, בחולים עם גלאוקומה תועד קצב ממוצע של שינוי ברגישות שהיה מהיר ב-0.032 dB– בשנה, אך ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית.

מבין המשתנים השונים, רק הרגישות הממוצעת ההתחלתית נקשרו באופן מובהק סטטיסטית עם קצב השינוי ברגישות.

ממצאים אלו מעידים כי היקף השינוי בשדות ראיה דומה בחולים לאחר טיפול לגלאוקומה ובמטופלים בריאים. נתונים אלו עשויים לסייע בתהליכי קבלת החלטות רפואיות.

JAMA Ophthalmol, Apr 7, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים