אורתופדיה-פיזיותרפיה

הקשר בין זמן התמיכה היחידני ורמת הכאב, התפקוד ואיכות החיים באנשים הסובלים מאוסטיאוארטריטיס של הברך (Disability and Rehabilitation )


מחקר ישראלי חדש בראשותו של ד”ר רונן דבי (*) , אשר נועד לבחון אם מדדי הליכה אובייקטים (הנמדדים באמצאות מעבדת הליכה ממוחשבת) מבטאים נכון את רמת הכאב, התפקוד ואיכות החיים של אנשים הסובלים מ Knee OA      זוכה כעת לפירסום ב- Disability and Rehabilitation .

המחקר מוכיח כי קיים אכן קשר בינוני-גבוה בין Single Support   לבין הדיווח הסובייקטיבי של המטופל. כלומר, מטופל שסובל מכאבים ומוגבל בתפקוד ילך עם Single support  נמוך, ולהיפך.

לעומת זאת, המחקר גם בחן את הקשר בין צילום הרנטגן לרמת הכאב, תפקוד ואיכות החיים ומצא שאין קשר מובהק בין שני המדדים. כלומר, לא בהכרח מטופל בעל שחיקה סחוסית חמורה כפי שניתן לראות בצילום גם ידווח על כאב רב ומגבלה תפקודית חמורה, ולהיפך.


כאמור, מטרת המחקר הייתה לבחון את הקשר בין זמן התמיכה היחידני, שהוא מדד אובייקטיבי הנמדד באמצעות מעבדת הליכה ממוחשבת, לבין רמת הכאב, התפקוד ואיכות החיים כפי שנמדדים באמצעות שאלונים מהימנים, באנשים הסובלים מאוסטיאוארתריטיס של הברך. בנוסף לכך, נבחן גם הקשר בין זמן התמיכה היחידני לבין חומרת השחיקה הסחוסית כפי שנמדדת באמצעות צילום הרנטגן.

במחקר נכללו 125 נבדקים הסובלים מאוסטיאוארתריטיס של הברכיים . כל הנבדקים ביצעו בדיקת הליכה ממוחשבת, מילאו שאלוני כאב, תפקוד (WOMAC ) ואיכות חיים ((SF -36 , והציגו צילום רנטגן עדכני.

תוצאות המחקר הצביעו על קשר בינוני בין זמן התמיכה היחידני לבין רמת הכאב, תפקוד ואיכות החיים של החולים. לעומת זאת כאמור נמצא קשר מובהק פחות בין דירוג צילומי הרנטגן לבין רמת הכאב, התפקוד ואיכות החיים. ההבדל בין שני הקשרים היה מובהק.

מסקנות החוקרים הם ששימוש במדד זמן תמיכה יחידני הנמדד באמצעות מעבדת הליכה ממוחשבת משקף את רמת הכאב, התפקוד ואיכות החיים של אנשים הסובלים מאוסטיאורתריטיס של הברך. בהתבסס על תוצאות המחקר ממליצים החוקרים לשלב מדד זה  לצורך הערכת היכולת התפקודית של המטופל.

Disability and Rehabilitation, 2010; Early Online, 17

המחברים השותפים למחקר הם: רונן דבי, עמית מור, גנית סגל, עופר סגל, גבריאל אגר, איתן דבי, נחום הלפרין, אמיר חיים, אבי אלבז

מחברת אפוס שתמכה במחקר נמסר לנו כי : ” המתודולוגיה באפוסתרפיה כוללת אבחון הליכה וניתור פרמטרים של הליכה, מה שמאפשר לנו קבלת פרמטרים אובייקטיבים על הכאב, התפקוד ואיכות החיים של המטופל ובכך לשקף למטופל, לנו ולרופא את השינוי במצבו של המטופל בעקבות אפוסתרפיה. חברת אפוס שמה לה למטרה להיות המרכז המוביל והגדול בעולם  לחקר וטיפול ב OA , פיתוח המתודולוגיה הטיפולית וההוכחה המחקרית הנ”ל הן דוגמא לכך”

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים