אנדוקרינולוגיה ילדים

גישות חדשות מספקות תקווה לחולים עם הפרעות ממושכת במצב ההכרה (Lancet Neurol)

גישות טיפול חדשות מספקות תקווה לחולים עם הפרעות ממושכות במצב ההכרה ומדגימות שיפור ותועלת גם שנים לאחר הנזק, כך עולה מסקירה חדשה של הנתונים בנושא, אשר פורסמה במהלך חודש אפריל בכתב העת Lancet Neurology. הסקירה כוללות את העדויות העדכניות בנוגע לטיפול תרופתי, גירוי מוחי לא-פולשני וגירוי תחושתי בחולים אלו.

המומחים מסבירים כי הפרעות במצב הכרה כוללות קומה, המתאפיינת בהתנהגות רפלקסיבית בלבד, ללא יכולת הערת המטופל; תסמונת Unresponsive Wakefulness Syndrome (שבעבר כונתה מצב צמח); ומצב הכרה מינימאלי, המתאפיינת בעדות קלינית לסימני הכרה.

עד היום נערכו מעט מאוד מחקרים מבוקרים להערכת אפשרויות הטיפול, אך לאחר פרסום מאמר גדול אודות Amantadine בשנת 2012, חלה התקדמות מהירה בתחום.

ההנחיות האמריקאיות משנת 2018 לחולים עם הפרעות במצב הכרה המליצו רק על Amantadine לחולים עם תסמונת Unresponsive Wakefulness Syndrome ומצב הכרה מינימאלי 4-16 שבועות לאחר חבלת מוח. ההמלצה מבוססת על נתוני מחקר אקראי יחיד. Amantadine הינו הטיפול התרופתי היחיד המומלץ בהנחיות.

הטיפול ב-Zolpidem לווה בשיפור במדדי Coma Recovery Scale-Revised באחוז קטן מהחולים בשני מחקרים מבוקרי-פלסבו. בנוסף, יש דיווח מקרה של חולה עם תסמונת Unresponsive Wakefulness Syndrome (מעל שלוש שנות לאחר דום לב) בו חלה התאוששות של מצב ההכרה לאחר מתן מינון גבוה של התרופה.

תרופות אחרות שנקשרו עם התאוששות של מצב ההכרה במספר מחקרים לא-מבוקרים או דיווחי מקרים כללו מתן תוך-תקאלי של Baclofen, Midazolam ו-ZIconotide.

השימוש בזרם ישיר דרך הגולגולת הוביל לשיפור בסימני הכרה בחמישה מחקרים אקראיים שכללו חולים במצב הכרה מינימאלי.

מחקר קטן אחד, אקראי-מבוקר וכפל-סמיות מצא כי גירוי שמיעתי, בו קרובי משפחה סיפרו סיפורים שכללו אירועים אוטוביוגרפיים לחולים, האיץ החלמה של חולים עם הפרעות ממושכות במצב ההכרה. מחקרים לא-מבוקרים הציעו גם שיפור עם תכניות גירוי תחושתי אחרות, כולל טיפול מבוסס-מוטוריקה, אימונים מבוססי-שמיעה, טיפול במוזיקה ותכניות אימון רב-חושי.

הממצאים הזמינים מעידים כי בחלק מהחולים תתכן תועלת להתערבויות שיקום, גם שנים לאחר חבלת מוח. עם זאת, יש להשלים מחקרים גדולים יותר במטרה לאשר את הנתונים ואלו עדיין אינם מתורגמים לשימוש קליני.

לאור ההשפעות המבטיחות של חלק מהטיפולים בחולים עם הפרעות ממושכת במצב הכרה, המומחים משוכנעים כי תחום זה צפוי להתקדמות משמעותית בשנים הקרובות.

Lancet Neurol. Published online April 16, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים