אנדוקרינולוגיה ילדים

מרבית הילדים עם דיכוי חיסוני זוכים להגנה לאחר שתי מנות חיסון כנגד קורונה (מתוך כנס ה-Pediatric Academic Societies)

מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-Pediatric Academic Societies עולה כי במרבית הילדים עם דיכוי חסיוני תועדה תגובה חיסונית לאחר שתי מנות חיסון כנגד נגיף הקורונה, עם עליה מתונה לאחר מנה שלישית של החיסון.

המרכז לבקרת מחלות ומניעתן ממליץ מזה חודשים על מתן שלוש מנות חיסון לילדים עם דיכוי חיסוני. כעת ביקשו החוקרים לבחון את התגובה התאית וההומוראלית לאחר המנה השלישית של החיסון כנגד הנגיף.

המחקר כלל 37 חולים בגילאי 12-21 שנים עם דיכוי חיסוני, אשר קיבלו שתי מנות חיסון רנ”א שליח כנגד נגיף הקורונה והיו צפויים לקבלת מנת חיסון שלישית. החוקרים בחנו את התגובה התאית על-פי בדיקות CD4/CD8 ואת התגובה ההומוראלית לפי טיטר נוגדני IgG כנגד ארבעה חלבונים של נגיף הקורונה, כאשר רמת נוגדנים מנטרלים של 30% ומעלה העידה על תגובה חיובית.

כל חולה עבר הערכה חמש פעמים פעם לפני קבלת המנה השלישית, שוב לאחר 3 שבועות, 4 שבועות, 6 שבועות ולבסוף לאחר 12 חודשים מקבלת החיסון. החולים גם השלימו סקר בכל נקודת זמן.

מהממצאים הראשוניים עולה כי ב-78% מהמשתתפים תועדה תגובה הומוראלית מדידה לאחר שתי מנות חיסון, עם עליה מתונה לאחר המנה השלישית, כולל עליה משמעותית בנוגדנים מנטרלים. תגובה תאית חיובית עלתה מ-82.6% לאחר המנה השינה ל-100% לאחר המנה השלישית של החיסון, עם תגובת CD4 בולטת יותר, בהשוואה לתגובת תאי CD8.

החוקרים מסבירים כי גם לאחר שתי מנות חיסון בלבד, במרבית הילדים תועדה תגובה מדידה. אך תגובה זו הייתה משמעותית יותר לאחר קבלת מנת חיסון שלישית. בסיכומו של דבר, 86.5% מהילדים במחקר הדגימו תגובה הומוראלית ותאית גדולה יותר לאחר המנה השלישית.

החוקרים מסכמים כי ממצאים אלו תומכים בהשלמת מחקרים נוספים להערכת החיסונים כנגד נגיף הקורונה בילדים מדוכאי חיסון.

מתוך כנס ה-Pediatric Academic Societies

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים