אנדוקרינולוגיה ילדים

טיטר נוגדנים כנגד נגיף קורונה גבוה יותר באימהות שנדבקו בנגיף במהלך ההיריון בהשוואה לאלו שחוסנו במהלך ההיריון (American Journal of Obstetrics and Gynecology)

בנשים עם COVID-19 במהלך היריון אשר קיבלו בהמשך מנה אחת של חיסון רנ”א שליח תועדו הרמות הגבוהות ביותר של נוגדנים בלידה, בהשוואה לנשים שנדבקו בנגיף ולא חוסנו, או בהשוואה לנשים שחוסנו אך מעולם לא נדבקו בנגיף, כך עולה מנתונים חדשים מישראל שפורסמו בכתב העת American Journal of Obstetrics and Gynecology. רמות דומות תועדו בדם טבורי, אשר מחקרים אחרים הוכיחו כי משפר את ההגנה של היילוד.

המחקר נערך בראשות דר’ לאה נבו מבית החולים הדסה הר הצופים, אשר הסבירה כי בישראל ההמלצה לנשים הרות שנדבקו בנגיף הקורונה לקבל מנה אחת של החיסון כנגד קורונה של חברת פייזר שלושה חודשים לאחר ההדבקה, זאת לאור הירידה בטיטר הנוגדנים בקרב מחלימים מקורונה, לצד עדויות כי מתן מנת חיסון עשויה לשפר את החסינות כנגד וריאנטים אחרים.

במסגרת המחקר נאספו באופן פרוספקטיבי דגימות דם מנשים הרות ודם טבורי בלידה במרכז הרפואי הדסה בירושלים בין מאי ועד אוקטובר בשנת 2021. באמצעות דגימות מ-228 נשים בגילאי 18 עד 45 שנים, החוקרים השוו את רמות נוגדנים כנגד נגיף הקורונה ב-54 נשים מחלימות, 60 מנשים מחלימות שקיבלו מנה אחת של חיסון של חברת פייזר ו-114 נשים שלא נדבקו בנגיף בעבר אך קיבלו שתי מנות חיסון של חברת פייזר.

הנתונים הצביעו על ירידה הדרגתית ומשמעותית בטיטר נוגדנים כנגד נגיף הקורונה בין ההדבקה ועד הלידה, כאשר 34.6% ו-9.1% מהנשים שנדבקו בטרימסטר הראשון והשני, בהתאמה, נמצאו שליליות לנוגדנים בלידה.

בנשים מחלימות שקיבלו מנת חיסון אחת תועדו רמות נוגדנים גבוהות פי 17.6, בהשוואה לאלו שלא קיבלו מנת חיסון. עוד תועדו רמות נוגדנים גבוהות פי 3.2, בהשוואה לנשים מחוסנות, אשר לא נדבקו בנגיף.

מבדיקות דם טבורי עלה כי טיטר הנוגדנים היה גבוה יותר בנשים מחלימות שקיבלו חיסון, בהשוואה למחוסנות שלא נדבקו בנגיף ובהשוואה למחלימות שלא חוסנו.

תופעות לוואי של החיסון היו קלות בכל הקבוצות, אם כי בנשים מחלימות שקיבלו חיסון תועדו שיעורים נמוכים יותר משמעותית של כאיב שרירים, כאב באתר הזריקה וחולשה.

לאור הירידה בטיטר הנוגדנים לפני ובמהלך היריון, גישות מתן מנת דחף להגברת החסינות של האם והיילוד הופכות חלק מהשגרה במאבק המתמשך בווריאנטים חדשים של נגיף הקורונה. לממצאי המחקר הנוכחי חשיבות רבה בקביעת המדיניות המומלצת באוכלוסייה זו, לאור היתרונות של מתן מנת חיסון לנשים הרות מחלימות.

Am J Obstet Gynecol Apr 14, 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים