אנדוקרינולוגיה ילדים

הסיכון להישנות פרכוסים בילדים תלוי בגיל אבחנת אפילפסיה (Epilepsy & Behavior)

 במאמר שפורסם בכתב העת Epilepsy & Behavior מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בילדים עם אפילפסיה המפסיקים טיפול בנוגדי-פרכוס, הסיכון להישנות פרכוסים היה גבוה יותר באלו שהיו צעירים יותר בעת אבחנת אפילפסיה.

 ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אפילפסיה הינה הפרעה מאוד הטרוגנית והמאפיינים הקליניים, הדמייתיים וחומרת המחלה והטיפול משתנים מחולה לחולה. בנוסף, חיזוי הסיכון להישנות פרכוסים לאחר הפסקת טיפול בנוגדי-פרכוס מהווה אתגר לא פשוט.

 החוקרים ביקשו לזהות גורמים המנבאים הישנות פרכוסים וחישבו את שיעור ההישנויות ובחנו את התוצאות בטווח הארוך בילדים עם אפילפסיה אשר הפסיקו את הטיפול בנוגדי-פרכוס.

 המחקר הרטרוספקטיבי כלל 269 ילדים ללא-פרכוס (58.4% בנים; גיל ממוצע באבחנת פרכוס ראשון של 5.5 שנים), במרכז שלישוני, אשר טופלו בין ינואר 2010 ועד יוני 2020. כל המשתתפים אובחנו עם אפילפסיה לפני גיל 18 שנים, הפסיקו את הטיפול בנוגדי-פרכוס והיו במעקב לאורך לפחות 18 חודשים לאחר הפסקת הטיפול התרופתי. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת גורמי סיכון להישנות פרכוסים.

 הילדים היו במעקב לאורך חציון של 46 חודשים לאחר הפסקת טיפול בנוגדי-פרכוס, כאשר ב-90 ילדים (33.5%) תועדה הישנות פרכוס (חציון מרווח זמן עד להישנות של 8 חודשים). מבין 90 ילדים אלו, הישנות פרכוס תועדה לאחר חודש אחד ב-16.7%, הישנות לאחר שישה חודשים תועדה הישנות ב-45.6%, לאחר שנה אחת שיעורי הישנות עמדו על 62.2%, לאחר שנתיים שיעורי ההישנות עמדו על 74.4% ולאחר חמש שנים תועדו שיעורי הישנות של 94.4%.

 החוקרים מצאו כי גיל בעת פרכוס ראשון, גיל בעת אבחנת אפילפסיה, ליקוי אינטלקטואלי, ממצאי EEG לאחר הפסקת טיפול בנוגדי-פרכוס, משך הזמן בו הופחת מינון הטיפול בנוגדי-פרכוס ומספר הפרכוסים תחת טיפול בנוגדי-פרכוס היו גורמים משמעותיים לחיזוי הישנות פרכוסים בניתוח חד-משתני.

 עם זאת, בניתוח רב-משתני, גיל בעת פרכוס ראשון, ליקוי אינטלקטואלי ומשך הזמן בו הופחת הטיפול בנוגדי-פרכוס לא נותרו עוד קשורים באופן מובהק סטטיסטית עם הסיכון להישנות פרכוס, אך שלושת הגורמים האחרים ניבאו הישנות פרכוס.

 יתרה מזאת, ב-93% מהילדים שחידשו טיפול מונותרפי שב האיזון ורק 6.7% מהילדים נדרשו לפחות לשתי תרופות נוגדות-פרכוס למניעת הישנות פרכוסים.

 החוקרים סבורים כי ממצאים אלו עשויים לסייע לרופאים לחזות את הסיכון להישנות פרכוסים לאחר הפסקת טיפול בנוגדי-פרכוס בילדים.

 

Epilepsy & Behavior 2022

 

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים