אנדוקרינולוגיה ילדים

תוצאות ראשוניות מבטיחות לתכשיר חדש להפחתת משקל (Nature Metabolism)

מנתונים ממחקרים בבעלי חיים ובבני אדם עולות תוצאות מבטיחות לתרופה ניסיונית של חברת Amgen להפחתת משקל, לצד פרופיל בטיחות סביר, כך מדווחים החוקרים בכתב העת Nature Metabolism.

הנתונים מבוססים על התוצאות ב-49 חולים שלקחו חלק במחקר בשלב 1 של התרופה Maridebart Cafraglutide. המשתתפים במחקר טופלו במינונים שונים של התרופה שנעו בין 21 מ”ג ועד 840 מ”ג. כל המשתתפים במחקר סבלו מהשמנת-יתר, אך לא סבלו ממחלות רקע אחרות דוגמת סוכרת.

תופעות הלוואי הנפוצות ביותר של הטיפול כללו בחילות והקאות. בחולה אחד שטופל במנה יחידה של 140 מ”ג תועדה עליה ברמות אנזימי לבלב, כמו גם חולה אחר שקיבל מספר מנות טיפול במינון זה.

ארבעה מבין שמונה משתתפים בזרוע טיפול במינון 420 מ”ג פרשו מהמחקר לאחר המנה הראשונה. מחברת התרופות נמסר כי חולים אלו לא רצו להמשיך להשתתף במחקר וכי לא הייתה עדות לכך שחוות תופעות לוואי מעברו לאלו שתועדו במשתתפים אחרים במחקר.

רמות המוגלובין מסוכרר אשר בתחילת המחקר היו נמוכות מהרמות המשמשות להגדרת סוכרת, ירדו לאחר 85 ימים עם כל מינוני הטיפול, אך נטו לעלות חזרה לערכי הבסיס במהלך שלב המעקב אחר בטיחות הטיפול לאחר 207 ימים.

מחברת התרופות נמסר כי התרופה בזריקה, המוכרת גם בשם MariTide, נקשרת לאתר שנועד להפעיל את הורמון GLP-1 וקשור עם תחושת מלאות לנוגדן החוסם את פעילות הורמון GIP, הורמון אחר של מערכת העיכול אשר נקשר עם אחסון שומן ובקרה מטבולית.

החברה הודיעה לראשונה בסוף שנת 2022 על מחקר קליני בשלב 1 שהראה כי במינונים החודשיים הגבוהים ביותר של הטיפול התרופתי, אשר ניתן למשך 12 שבועות, התרופה הובילה לירידה של 14.5% ממשקל הגוף וכי החולים שמרו על המשקל הנ”ל לאורך 70 ימים.

ממצאים אלו חשובים במיוחד לאור נתונים שהצביעו על כך שחולים שטופלו בתכשירים הפופולאריים כיום, Zepbound של חברת אלי לילי ו-Wegovy של חברת נובו-נורדיסק עולים בחזרה במשקל במהירות לאחר הפסקת הטיפול.

חברת התרופות משלימה בימים אלו מחקר בשלב 2 להערכת התרופה והתוצאות צפויות מאוחר יותר השנה.

Nature Metabolism, Feb 2024

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה