אנדוקרינולוגיה ילדים

האם תוספי ויטמין D עשויים להגן על תאי ביתא של הלבלב בחולים עם סוכרת מסוג 1? (JAMA Netw Open)

מינונים גבוהים של Ergocalciferol (אנאלוג של ויטמין D) עשויים להביא להארכת תקופה ההפוגה בחולים עם סוכרת מסוג 1 ע”י שימור תפקוד תאי ביתא מייצרי-אינסולין בחולים עם אבחנה חדשה של המחלה, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי תאי ביתא שומרים על כ-30-50% מהתפקוד בעת אבחנה של סוכרת מסוג 1 וממשיכים לייצר אינסולין לאורך חודשים או שנים. שימור תפקוד תאי ביתא בשלב מוקדם של המחלה עשוי להאריך את משך ההפוגה ולשפר את האיזון הגליקמי ארוך הטווח.

החוקרים השלימו ניתוח פוסט-הוק משני של מחקר אקראי להערכת שארית תפקוד תאי ביתא ותוספי וויטמין D ב-36 צעירים בגילאי 10-21 שנים (גיל ממוצע של 13.5 שנים; 33.3% נשים) עם אבחנה לאחרונה של סוכרת מסוג 1.

המשתתפים במחקר חולקו באקראי לקבלת ויטמין D (50,000 יחידות בינלאומיות) או פלסבו כל שבוע למשך חודשיים ולאחר מכן אחת לשבועיים למשך עשרה חודשים. מבחן ארוחה הושלם לאחר צום לילה לאחר 0, 3, 6, 9 ו-12 חודשים ודגימות דם הושלמו לאחר 30 דקות ו-90 דקות לקביעת ריכוז C-Peptide לאחר-ארוחה ומדידות סוכר.

היחס בין Proinsulin ובין C-peptide (או PI:C) בצום ואחוז השינוי בשטח מתחת לעקומת C-peptide מתחילת המחקר חושבו להערכת ההשפעה של ויטמין D על תפקוד תאי ביתא.

מהנתונים עולה כי תוספי ויטמין D הובילו לשיפור יכולת ההפרשה של תאי ביתא, כפי שנקבע לפי ירידה ביחס PI:C הממוצע בצום, בהשוואה לחולים בזרוע הפלסבו (0.0009- לעומת 0.0011, p=0.01). הירידה באחוז השטח מתחת לעקומת C-peptide הייתה איטית יותר משמעותית עם תוספי ויטמין D לעומת פלסבו (2.8%- לעומת 4.7%, p=0.03), עדות לעיכוב ארוך יותר באובדן C-peptide.

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מרמזים להגנה אפשרית של תוספי ויטמין D על תפקוד תאי ביתא של הלבלב והגדלת ייצור אינסולין בחולים אלו. באופן זה, התוספים הללו עשויים להביא להארכת שלב ירח דבש של סוכרת מסוג 1 ולהפחית את הסיכון לסיבוכים ארוכי טווח של המחלה.

JAMA Netw Open, March 2024

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה