אנדוקרינולוגיה ילדים

מעקב פעיל אחר חולים עם ממאירות בדרגת סיכון נמוכה אינו מעלה את הסיכון לתביעות רשלנות רפואית (Annals of Surgery)

למרות חשש מפני תביעות רשלנות רפואית של רופאים, חוקרים לא מצאו עליה בתביעות רשלנות רפואית מוצלחות על-רקע מעקב פעיל כגישת טיפול בחולים עם סרטן בדרגת סיכון נמוכה, כך מדווח במאמר שפורסם בכתב העת Annals of Surgery.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי למרות שהנחיות מטעם ה-National Comprehensive Cancer Network שוקלות מעקב פעיל כגישה יעילה לטיפול בסרטן בדרגת סיכון נמוכה, חלק מהרופאים חוששים מגישה זו לאור פחד מתביעות אפשריות. במחקר הנוכחי הם התבססו על מאגרי הנתונים של Westlaw Edge ו-LexisNexis לזיהוי תביעות רשלנות שכללו מעקב פעיל על-רקע אבחנה של סרטן בלוטת תריס, סרטן ערמונית, כליות, שד או לימפומה בין 1990 עד 2022.

הנתונים כללו מקרים שלא פורסמו, הוראות בית משפט, החלטות חבר מושבעים והחלטת אדמיניסטרטיביות. 

בחיפוש הראשוני החוקרים זיהו 201 מקרים של רשלנות רפואית שכללו את כלל הממאירויות בדרגת סיכון נמוכה. מבין אלו, רק חמישה מקרים, כולם מקרים של סרטן ערמונית, כללו מעקב פעיל כנקודה העיקרית לתביעה.

מבין חמשת המקרים של סרטן ערמונית, שניים כללו חולים שהיו במעצר עם אבחנה של אדנוקרצינומה של הערמונית בדרגת סיכון נמוכה מאוד עם מדד גליסון של 6 נקודות אשר טופלו בגישת מעקב פעיל ע”י האורולוגים שלהם.

בשני המקרים, החולים טענו כי גישת מעקב פעיל פגעה בזכותם לענישה אכזרית או חריגה. בשני המקרים לא הייתה עדות לגרורות או פיזור ובית המשפט קבע כי גישת מעקב פעיל בוצעה בהתאם לסטנדרטים המקובלים במדינה.

שלושת המקרים אחרים כללו תביעות בהן נטען כי מעקב פעיל לא הומלץ באופן ברור כאפשרות טיפול לחולים עם אבחנה של אדנוקרצינומה של הערמונית בדרגת סיכון נמוכה מאוד והם דיווחו על רשלנות עקב התערבות (כריתת ערמונית או קריו-אבלציה). עם זאת, בכל המקרים תועדה הסכמה מדעת למעקב פעיל.

לא תועדו מקרים של תביעות על-רקע מעקב פעיל כגישת טיפול לסוגים אחרים של מחלות סרטן, בין אם כאבחנה ראשונית או במקרה של הישנות.

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר צפויים לתמוך בתחושת הבטחון של רופאים בהמלצה על מעקב פעיל למטופלים המתאימים. מעקב פעיל מלווה באיכות החיים הטובה ביותר וחוסך את הצורך בטיפול-יתר ומהנתונים כעת עולה כי גישה זו אינה כרוכה בסיכון לתביעות רשלנות של הרופאים.

Annals of Surgery, March 2024

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • משטר טיפול מבוסס-קיטרודה משפר הישרדות חולים עם סרטן קיבה מתקדם (מתוך הודעת חברת Merck)

  משטר טיפול מבוסס-קיטרודה משפר הישרדות חולים עם סרטן קיבה מתקדם (מתוך הודעת חברת Merck)

  משטר טיפול הכולל Pembrolizumab (קיטרודה) עם Trastuzumab וכימותרפיה שיפר הישרדות כוללת בחולים עם ממאירות גרורתית או מתקדמת-מקומית, לא-נתיחה, חיובית ל-HER2 של הקיבה או צומת וושט-קיבה, כך עולה מנתונים חדשים ממחקר KEYNOTE-811. מחברת התרופות נמסר כי משטר הטיפול הנבחן במחקר KEYNOTE-811 ענה על תוצא הסיום המשולב עם עדות לשיפור מובהק סטטיסטית ומשמעותי קלינית בהישרדות הכוללת לעומת […]

 • עליה דרמטית בשיעורי אובדנות בקרב תלמידי מכללות בארצות הברית (Br J Sports Med)

  עליה דרמטית בשיעורי אובדנות בקרב תלמידי מכללות בארצות הברית (Br J Sports Med)

  לאורך שני העשורים נרשמה עליה בשיעור מקרי אובדנות בקרב תלמידי מכללות בארצות הברית וכעת מדובר בסיבה השניה בשכיחות לתמותה לאחר תאונות באוכלוסייה זו, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מטעם ה-National Collegiate Athletic Association שפורסמו בכתב העת British Journal of Sports Medicine. החוקרים בחנו את נתוני התמותה בין השנים 2002 ו-2022 והשלימו ניתוח סטטיסטי להערכת שינויים […]

 • טיפוס מדרגות מפחית את הסיכון לתמותה (מתוך כנס ה-ESC)

  טיפוס מדרגות מפחית את הסיכון לתמותה (מתוך כנס ה-ESC)

  מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך כנס מטעם ה-European Society of Cardiology עולה כי טיפוס מדרגות מלווה בסיכון מופחת לתמותה מכל-סיבה ותמותה עקב מחלות לב. הסקירה כללה תשעה מחקרים עם נתונים אודות 480,520 משתתפים והחוקרים השלימו ניתוח של חמישה מחקרים עם 455,649 משתתפים במטרה לקבוע את הקשר בין טיפוס מדרגות ובין הסיכון לתמותה מכל-סיבה ותמותה עקב […]

 • מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר טיפול גנטי שני להמופיליה (מתוך הודעת ה-FDA)

  מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר טיפול גנטי שני להמופיליה (מתוך הודעת ה-FDA)

  מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) אישר טיפול גנטי ב-Fidanacogene Elaparvovec (או Beqvez) לטיפול במבוגרים עם המופיליה B תחת טיפול מונע בפקטור IX, אלו עם דימום מסכן-חיים בהווה או בעבר או בחולים עם אירועים חוזרים של דמם ספונטני חמור. המומחים מסבירים כי המופיליה B הינה הפרעת דמם נדירה ששכיחותה עומדת על קרוב ל-4 […]

 • האם יש עדיפות לביצוע פעילות גופנית בשעות הערב? (Diabetes Care)

  האם יש עדיפות לביצוע פעילות גופנית בשעות הערב? (Diabetes Care)

  פעילות גופנית אירובית בעצימות בינונית או גבוהה המבוצעת בשעות הערב מלווה בסיכון הנמוך ביותר לתמותה, תחלואה קרדיווסקולארית ותחלואה מיקרווסקולארית במבוגרים עם השמנת-יתר, כולל אלו עם סוכרת מסוג 2, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Diabetes Care. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ידוע כי פרצי פעילות אירובית מתונה עד מאומצת משפרת גורמי סיכון קרדיו-מטבוליים, אך […]

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה