אנדוקרינולוגיה ילדים

ניתוח בריאטרי מפחית אירועים קרדיווסקולריים חמורים בדום נשימה חסימתי בינוני עד חמור (JACC)

ניתוח בריאטרי הפחית את הסיכון לאירועים קרדיווסקולריים חמורים ב-42% בדום נשימה חסימתי בינוני עד חמור, כך עולה ממחקר שפורסם ב-Journal of the American College of Cardiology

ירידה במשקל שהושגה באמצעות ניתוח בריאטרי הפחיתה את הסיכון לאירועים קרדיווסקולריים חמורים ב-42% ואת התמותה מכל סיבה ב-37% באנשים עם עודף משקל ודום נשימה חסימתי בינוני עד חמור בהשוואה למטופלים שלא עברו ניתוח, כך עולה ממחקר MOSAIC שפורסם ב-Journal of the American College of Cardiology.

מחקר זה, שנערך ב-Cleveland Clinic, כלל 13,657 מבוגרים עם מדד מסת גוף של 35-70 ק”ג/מ”ר ונוכחות של דום נשימה חסימתי בינוני עד חמור. החוקרים בחנו נתונים של 970 מטופלים שעברו ניתוח בריאטרי ו-12,687 מטופלים שטופלו בדרכים אחרות, בין השנים 2004 ו-2018. המעקב הסתיים בספטמבר 2022.

החוקרים מצאו כי השכיחות המצטברת של אירועים קרדיווסקולריים חמורים לאחר 10 שנים הייתה 27% בקבוצת הניתוח הבריאטרי לעומת 35.6% בקבוצה שלא עברה ניתוח. בנוסף, השכיחות המצטברת של תמותה מכל סיבה לאחר 10 שנים הייתה 9.1% בקבוצת הניתוח לעומת 12.5% בקבוצה שלא עברה ניתוח.

ד”ר עלי אמיניאן מ-Cleveland Clinic ציין כי המחקר חשוב “כי הוא מתמקד בגורם העיקרי” של דום נשימה חסימתי, שהוא השמנה והצטברות שומן. הוא הדגיש כי אנשים עם השמנה ודום נשימה לעתים קרובות צריכים לרדת יותר במשקל ממה שסביר שיוכלו להשיג באמצעות שינויי אורח חיים בלבד, ויש לטפל בהם ב”שיטות יעילות וממושכות” כמו ניתוח בריאטרי או תרופות חדשות להשמנה.

מגבלות המחקר כוללות את ההסתמכות על נתונים ממקור יחיד וכן את הפוטנציאל לטעויות בקידוד אבחנות והליכים. מומחים מציינים כי נדרש מחקר נוסף כדי לבדוק אם תרופות להפחתת משקל יכולות לספק את אותן תועלות כמו ניתוח, ומדגישים את החשיבות של פיתוח גישות המבוססות על מאגרי נתונים קיימים כדי לענות על שאלות חשובות לגבי גישות שונות לטיפול בדום נשימה בשינה.

לכתבה בMedscape

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה