ילדים

שיעורי היארעות גבוהים של ממאירויות משניות בקרב צעירים ששרדו סרקומה (Cancer)

 במאמר שפורסם בכתב העת Cancer מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בקרב אלו ששרדו סרקומה של עצם ורקמה רכה בילדות, גיל התבגרות או בגרות צעירה תועד סיכון מוגבר להתפתחות גידולים ממאירים משניים. ממצאי המחקר מעידים על חשיבות מעקב ארוך-טווח אחר אוכלוסייה זו.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי האתגר של הטיפול המודרני בחולי סרטן, מעבר להשגת ריפוי, הוא מניעת ההשפעות המאוחרת של הטיפולים, בפרט בילדים, מתבגרים ומבוגרים צעירים, בהם לאיכות חיים טובה מרכיב חשוב בהחלטות הטיפוליות.

 במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את היארעות גידולים ממאירים משניים, כמו גם את זמן החביון והתוצאות של גידולים אלו, בקרב 7,078 מטופלים ששרדו אבחנה של סרקומה בגיל צעיר (גיל חציוני בעת האבחנה, 17.5 שנים) אשר לקחו חלק במחקרים קליניים או נכללו במאגרי רישום.

 מהנתונים עולה כי 159 מטופלים (2.2%) אובחנו עם גידול ממאיר משני, מהם 104 (65%) גידולים סולידיים ו-56 (35%) ממאירויות המטולוגיות. הגיל החציוני בעת האבחנה של הממאירות השנייה עמד על 17.5 שנים (טווח, 2.1-43.4 שנים).

 חציון מרווח הזמן מאבחנה של סרקומה ועד לאבחנה של ממאירות שניה עמד על 6.8 שנים והחוקרים מצאו כי שיעורי ההיארעות המצטברים של ממאירות שניה עמדו על 8.8% לאחר 30 שנים. יתרה מזאת, שיעורי ההישרדות הכוללים לאחר חמש שנים עמדו על 67.1% (רווח בר-סמך 95% של 66-68.2%) בכלל המדגם, בהשוואה לשיעור של 45.1% (רווח בר-סמך 95% של 36.2-53.6%) בתת-מדגם שכלל 159 חולים עם ממאירות שניה.

 החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מעידים על שיעורי ההיארעות הגבוהים של ממאירות שניה לאחר אבחנה של סרקומה של עצם ורקמה רכה בילדים, מתבגרים ומבוגרים צעירים. לאור זאת, הם מדגישים את החשיבות של מעבר יעיל של טיפול מילדות לבגרות, כמו תכניות מעקב ארוך טווח, המתמקדות בצעירים ששרדו סרקומה. יתרה מזאת, ממצאים אלו עשויים לסייע בגיבוש המלצות למעקב אחר אלו ששרדו סרקומה בגיל צעיר.

 

Cancer, 2022

 

לידיעה ב-Healio

 

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים