ילדים

סיכון מוגבר להתפתחות אטופיק דרמטיטיס ומצעד אטופי בילדים לאימהות עם מחלה אטופית (J Am Acad Dermatol)

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the American Academy of Dermatology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בילדים לאימהות עם מחלות אטופיות סיכון מוגבר להתפתחות אטופיק דרמטיטיס ומצעד אטופי.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אטופיק דרמטיטיס מקדימה פעמים רבות הופעת מחלות אלרגיות אחרות כחלק מהמצעד האטופי. עם זאת, מהלך הזמנים וההתקדמות אינם מובנים היטב וכן לא ידועה ההשפעה של מחלה אלרגית אצל ההורים על התפתחות מחלות אלו בצאצאים.

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את הסיכון להתפתחות אטופיק דרמטיטיס ולהעריך את מועד הופעת מחלות אלרגיות בילדים לאימהות עם אטופיק דרמטיטיס לעומת אימהות ללא מחלת העור בבריטניה.

החוקרים יצרו מדגם זוגות אם-ילד על-סמך נתונים ממאגר IQVIA Medical Research Data ופיתחו מודלים להערכת הקשר בין היסטוריה של מחלות אטופיות אצל אחד ההורים ובין הסיכון לאטופיק דרמטיטיס ומצעד אטופי בצאצאים.

מדגם המחקר כלל למעלה מ-1.2 מיליון זוגות אם-ילד, כאשר המעקב הממוצע אחר הילדים עמד על מעט למעלה מעשר שנים וכמחציתם היו בנים (600,905 ילדים).

מהנתונים עולה סיכון גבוה ב-59% (יחס סיכון של 1.59, רווח בר-סמך 95% של 1.57-1.60) להתפתחות אטופיק דרמטיטיס בילדים לאימהות עם אטופיק דרמטיטיס, בהשוואה לאימהות ללא מחלת העור, כאשר גיל הופעת המחלה העורית עמד בממוצע על 3.3 שנים. מרבית הילדים עם אבחנה של אטופיק דרמטיטיס אובחנו לראשונה עם אטופיק דרמטיטיס (91%). עם זאת, באלו עם אסתמה, רק 67.8% מהחולים פיתחו תחילה אטופיק דרמטיטיס.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ילדים לאימהות עם אטופיק דרמטיטיס מועדים יותר לפתח את מחלת העור האלרגית וחלק פיתחו מחלות אלרגיות אחרות תחילה, רמז לכך שהמהלך אינו זהה בכל המקרים.

J Am Acad Dermatol, Nov 18, 2023

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה