ילדים

הבדלים בהצגת מסר אופטימי לעומת פסימי להורים לפגים (JAMA Network)

נאונטולוגיה תינוק BABY ילדים ילד NEONATOLOGY PRETERM NEONAT
במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Network Open מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בעת מסירת מידע פרוגנוסטי להורים לפגים אודות סיכון לסיבוכים, הורים לפגים שנולדו בשלב מוקדם מאוד עשויים להעדיף הצגת המסרים באופן אופטימי ולא פסימי. ד”ר ברנרד ברזילי, עורך מדור ניאונטולוגיה, משתף את המאמר ומוסיף מהערותיו

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ביחידות טיפול נמרץ ביילודים לא ידוע מהי הדרך הטובה ביותר להציג להורים את הפרוגנוזה של התינוקות ואת הסיכון לסיבוכים חמורים. מטרתם כעת הייתה לבחון את ההעדפות של ההורים ואת ההשפעה של מסר אופטימי לעומת פסימי במתן מידע פרוגנוסטי להורים לפגים.

המחקר האקראי נערך במרכז רפואי יחיד בגרמניה בין יוני ועד אוקטובר 2021 וכלל הורים לפגים ששרדו ונולדו במשקל לידה נמוך מ-1,500 גרם.

במסגרת המחקר הוצגו להורים שני סרטוני וידאו של מקרים המציגים שיחה סטנדרטית בין רופא ניאונטולוג ובין ההורים, אשר נערכו ע”י שחקנים מקצוענים, אודות הפרוגנוזה של מקרה תיאורטי של פג עם דימום תוך-חדרי חמור. המקרים בסרטונים היו שונים באופן העברת המסר אודות סיכויי ההישרדות וסיכויי ההישרדות ללא ליקוי (הצגה אופטימית) או הצגת הסיכון לתמותה והישרדות עם ליקויי בתפקוד (הצגה פסימית).

התוצא העיקרי היה העדפות ההורים, אשר הוצג כיחס העדפת גישה אופטימית לעומת פסימית. תוצאים משניים כללו את מצב החרדה, תפיסות התקשורת ושליפת הערכות מספריות.

מדגם המחקר כלל 220 הורים (64.5% אימהות; גיל ממוצע של האימהות עמד על 39.1 שנים), כאשר 196 מההורים (89.1%) העדיפו מסר אופטימי ו-24 (10.1%) העדיפו הצגה פסימית של הדברים (יחסי העדפה של 11.0, p<0.001). העדפת גישה אופטימית הייתה בולטת יותר כאשר הסרטון הוצג שני, בהשוואה למצב כאשר הסרטון שהציג גישה אופטימית הוצג ראשון (יחס העדפה של 5.41, p=0.03).

החוקרים מדווחים כי מדדי מצב חרדה היו דומים בין הקבוצות בתחילת המחקר ועלו באופן דומה לאחר הסרטון הראשון (הבדל ממוצע של 0.34-, p=0.42). לאחר הסרטון השני, מדדי מצב חרדה ירדו כאשר ההצגה האופטימית הוקרנה לאחר ההצגה הפסימית, אך נותרו ללא שינוי כאשר ההצגה הפסימית הוקרנה לאחר ההצגה האופטימית (הבדל ממוצע של 2.15, p<0.001).

עם הצגה אופטימית, המשתתפים זכרו בצורה מדויקת יותר את ההערכות המספריות אודות סיכויי ההישרדות (יחס סיכויים של 4.00, p=0.002), אך לא את ההערכות המספריות של הסיכון להישרדות עם ליקויים (יחס סיכויים של 1.50, p=0.16).

החוקרים מסכמים וכותבים כי בעת הצגת המסרים להורים לפגים שנולדו בשלב מוקדם מאוד, הצגת הדברים בצורה אופטימית עשויה להוביל לציפיות מציאותיות יותר באשר לסיכויי ההישרדות, אך לא בנוגע לליקוי התפקודי.

 

JAMA Netw Open, Feb 23, 2024

 

הערות עורך:

אנו כרופאים בבואנו לבשר בשורות למטופלים נוטים לרב להדגיש את הצד הפסימי שבדברים ולא לתת מקום של כבוד לאופטימיות. בנוגע לבשורה קשה נעשו מחקרים בעיקר בתחום האונקולוגי, שם נמצא כי המטופלים מעדיפיפ גישה אופטימית על זו הפסימית. במקרים רבים, לגישה האופטימית יש השפעות מיטיבות גם על הפרוגנוזה. מחקר זה הוא אחד הראשונים שנעשה על מתן בשורה קשה (במקרה זה דימום תוך מוחי חמור) ע”י ניאונטולוג להורי פגים. במחקר זה נמצא כי ההורים מעדיפים את הגישה האופטימית על זו הפסימית. יש לזכור כי למחקר זה ישנן גם כמה מגבלות החשובה שבהן היא שזו מחקר על קטעי וידאו ולא כאלה שההורים עצמם השתתפו בהם. כמו כן יש לזכור כי המחקר נערך על הורים “בוגרי פגייה” שילדם שרד את האישפוז, כך שלא בטוח שזו קבוצה מייצגת. בכל זאת, עלינו כמטפלים להיות מודעים לחשיבות של האופטימיות במתן בשורה מרה, ומניסיוני ישנה חשיבות רבה להשארת התקווה להורים גם במצבים קשים ביותר.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • השוואת שתי גישות טיפול פומי מונע בוויטמין K ביילודים (J Perinatol)

  השוואת שתי גישות טיפול פומי מונע בוויטמין K ביילודים (J Perinatol)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Perinatology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש מהן עולה כי משטר הכולל מתן 13 מנות של ויטמין K לווה בשיפור משמעותי של פרופיל תפקודי קרישה בתינוקות, בהשוואה למשטר טיפול הכולל מתן שלוש מנות פומיות של ויטמין K. ד"ר ברזילי, עורך מדור נאונטולוגיה, מוסיף מהערותיו.

 • חשיבות תמיכה תזונתית במקרים של פגות בינונית-עד-מאוחרת (NEJM)

  חשיבות תמיכה תזונתית במקרים של פגות בינונית-עד-מאוחרת (NEJM)

  במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי התערבות לתמיכה תזונתית בפגים שנולדו לאחר 32 שבועות היריון לפני שבוע 36 להיריון ועד הזנה מלאה עם חלב אם הינה התערבות אפשרית, ללא השפעה על מרווח הזמן עד הזנה אנטרלית מלאה או על הרכב הגוף בגיל מתוקן של ארבעה חודשים. ד"ר ברזילי, עורך מדור נאונטולוגיה, מוסיף מהערותיו.

 • ההשפעות של מאפיינים שונים על התוצאות ארוכת הטווח של טיפול בהידרוקורטיזון זמן קצר לאחר הלידה בפגים מונשמים (JAMA)

  ההשפעות של מאפיינים שונים על התוצאות ארוכת הטווח של טיפול בהידרוקורטיזון זמן קצר לאחר הלידה בפגים מונשמים (JAMA)

  במאמר שפורסם בכתב העת Archives of Disease in Childhood: Fetal and Neonatal Edition מדווחים חוקרים מהולנד ובלגיה על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בפגים שנולדו לפני שבוע 27 להיריון, טיפול סיסטמי בהידרוקורטיזון עשוי להביא לשיפור סיכויי ההישרדות או ליקוי נוירו-התפתחותי. ד"ר ברזילי, עורך מדור נאונטולוגיה מוסיף מהערותיו.

 • יתרונות דחיית ניתוח לתיקון בקע מפשעתי בפגים (JAMA)

  יתרונות דחיית ניתוח לתיקון בקע מפשעתי בפגים (JAMA)

  במאמר שפורסם בכתב העת JAMA מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בפגים עם בקע מפשעתי, השלמת תיקון בקרע לאחר השחרור מיחידת טיפול נמרץ ביילודים הובילה לשיעור נמוך יותר של אירועים חריגים, בהשוואה לפרוצדורות שבוצעו לפני השחרור מבית החולים. ד"ר ברזילי, עורך מדור נאונטולוגיה מוסיף מהערותיו.

 • חיסון אימהי כנגד RSV המבוסס על Perfusion F Protein מלווה בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת (NEJM)

  חיסון אימהי כנגד RSV המבוסס על Perfusion F Protein מלווה בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת (NEJM)

  במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש בו הגיוס למחקר בשלב מוקדם בשל סוגיות הנוגעות לבטיחות ההתערבות, כאשר חיסון אימהי כנגד RSV המבוסס על Perfusion F Protein אמנם הפחית סיכון לסיבוכים משנית למחלה בדרכי נשימה תחתונות על-רקע RSV, אך לווה בעליה בסיכון ללידה מוקדמת. ד”ר ברנרד ברזילי, עורך מדור ניאונטולוגיה, משתף את המאמר ומוסיף מהערותיו

 • בדיקות סקר לעליה מאוחרת ברמות TSH והיפותירואידיזם מולד לא-טיפוסי בפגים עם משקל לידה נמוך מאוד (J Pediatr)

  בדיקות סקר לעליה מאוחרת ברמות TSH והיפותירואידיזם מולד לא-טיפוסי בפגים עם משקל לידה נמוך מאוד (J Pediatr)

  במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Pediatrics מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה שכיחות גבוהה של הפרעה בתפקודי התריס בפגים. ד"ר ברנרד ברזילי, עורך נאונטולוגיה, משתף את המחקר ומוסיף מהערותיו.

 • טיפול ב-Nirsevimab יעיל מאוד במניעת אשפוזים של תינוקות עקב RSV (מתוך MMWR)

  טיפול ב-Nirsevimab יעיל מאוד במניעת אשפוזים של תינוקות עקב RSV (מתוך MMWR)

  מנתונים חדשים שפורסמו ב-Morbidity and Mortality Weekly Report עולה כי הנוגדן החד-שבטי Nirsevimab הדגים יעילות של 90% במניעת אשפוז עקב זיהום בנגיף RSV (או Respiratory Syncytial Virus) בתינוקות. ממצאי המחקר תומכים בהמלצות הנוכחיות של המרכז לבקרת מחלות ומניעתן התומכות במתן Nirsevimab ביילודים ותינוקות. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי RSV הינו הגורם המוביל לאשפוז תינוקות בארצות […]

 • גורמים המנבאים לידת חי לאחר טיפול היסטרוסקופי בהידבקויות תוך-רחמיות (Fertil Steril)

  גורמים המנבאים לידת חי לאחר טיפול היסטרוסקופי בהידבקויות תוך-רחמיות (Fertil Steril)

  בנשים לאחר טיפול היסטרוסקופי בהידבקויות תוך-רחמיות (תסמונת Asherman Syndrome) שלושה גורמים עשויים לנבא את הסיכוי ללידת חי, כולל שיפור בדימום וסתי, עובי רירית רחם לאחר-ניתוח ועדות להידבקויות חוזרות בדרגה מינימאלית בבדיקת היסטרוסקופיה חוזרת, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Fertility & Sterility. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון גורמים בלתי-תלויים העשויים להשפיע על סיכויי לידת […]

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה