ילדים

גיל וסבירות לסגירה ספונטנית של בקע טבורי (JAMA Pediatrics) – ד”ר עדיו זיו, עורך מדור ילדים

שבר הרניה
מחקר זה, שפורסם בJAMA Pediatrics דן בסוגיה שכיחות הסגירה הספונטנית של בקעים טבורים שלא נסגרו עד גיל 3 שנים, והעיתוי המומלץ לניתוח תיקון. ד”ר עדי זיו, עורך מדור ילדים, משתף את המאמר ומוסיף מהערותיו.

בקע טבורי הינו שכיח ומופיע בעשרה עד שלושים אחוזים מהילודים בארה”ב. הטיפול המקובל בקרב רופאי הילדים הינו מעקב שמרני והרגעת ההורים בציפייה לסגירה ספונטנית ונסיגת הבקע. על פי רוב, בקעים שלא עוברים סגירה ספונטנית מיועדים לתיקון ניתוחי. לתיקון ניתוחי שמבוצע לפני גיל 4 שנים שכיחות לא מבוטלת של סיבוכי ניתוח וחזרת הבקע. ההמלצות לגבי הגיל המועדף לביצוע הניתוח שונה בין מקומות שונים בעולם, וקיים חסר במידע על המהלך הטבעי של הבקעים, לפי גודלם, בגילאים אלו של קבלת ההחלטה, גילאי 3 עד 5 שנים.

המחקר הנוכחי שפורסם בJAMA Pediatrics  על ידי קתרין היי וקבוצתה, דן בסוגיה שכיחות הסגירה הספונטנית של בקעים טבורים שלא נסגרו עד גיל 3 שנים, והעיתוי המומלץ לניתוח תיקון. ד”ר עדי זיו, עורך מדור ילדים, משתף את המאמר ומוסיף מהערותיו.

תוצאות המחקר הראו שמתוך כ-167,000 ילודים שהשתתפו במחקר, 3342 (כ-2%) אובחנו עם בקע טבורי שניתן היה למדוד את גודלו. מתוכם,כ- 85% אובחנו עם בקע טבורי קטן וכ-15% אובחנו עם בקע טבורי גדול. בקע טבורי הוגדר כ”קטן” אם תואר בבדיקה הגופנית כבקע קטן ו/או אם גודלו נמדד כקטן מ-1 ס”מ. גיל החציון לאבחון היה 1.6 חודשים, ולא נצפה הבדל בשכיחות בין המינים. המחקר הראה ש-88.6% מכלל ההרניות נסגרו ספונטנית עד גיל 5 שנים, ללא תלות בגודלן. כ-90% מהבקעים הקטנים וכ-80% מהבקעים הגדולים נסגרו ספונטנית עד גיל 5.

לגבי בקעים טבוריים שלא נסגרו עד גיל שלוש שנים, המחקר הראה שהסבירות שבקע טבורי יסגר עד גיל 4 שנים היתה 20 אחוז, ושהסבירות שייסגר עד גיל 5 שנים הינה כ-35 אחוז. מעקב בן שנתיים הראה סבירות של 37 אחוז שבקע קטן שנותר פתוח עד גיל 3 יסגר עד גיל 5 שנים,  וסבירות של 29.6 אחוז שבקע גדול שנותר פתוח עד גיל 3 יסגר עד גיל חמש שנים. המחקר הראה שללא תלות בגודל הבקע, קיימת סבירות לא מבוטלת לסגירה ספונטנית של בקעים פרסיסטנטיים בין גיל שלוש עד חמש שנים. החוקרים מסכמים שתוצאות המחקר מלמדות שיש לדחות החלטה על ניתוח תיקון עד גיל 5.

הערת העורך

מתפקידיו של רופא הילדים להרגיע הורים לילודים וילדים עם בקע טבורי לאור הסבירות הגבוהה (בת כ-90 אחוז בממוצע) לסגירה ספונטנית של הבקע, ולהציע מעקב שמרני עד סביבות גיל 5 שנים, לפני הפניה למומחה לכירורגית ילדים.

למקור

Age and Probability of Spontaneous Umbilical Hernia Closure

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • שימוש ברשת הגדולה ביותר בישראל לתיקון בקע בדופן בטן במרכז הרפואי לגליל 

  שימוש ברשת הגדולה ביותר בישראל לתיקון בקע בדופן בטן במרכז הרפואי לגליל 

  שימוש ברשת הגדולה ביותר בישראל (וייתכן שאף בעולם) לתיקון בקע בדופן בטן במרכז הרפואי לגליל. הניתוח הרובוטי בוצע בהובלת ד"ר אלי קקיאשווילי, במטופל בן 72, שסבל מבקע גדול במיוחד, אשר התפרס על מרבית דופן הבטן. ד"ר קקיאשווילי: "בניתוח מתחנו את יכולות הרובוט עד הקצה, כולל תפירה מדויקת של הרשת בעזרת זרועותיו".

 • מה בין צריכת אלכוהול ובין מחלת עורקים היקפית? (Eur J Prev Cardiol)

  מה בין צריכת אלכוהול ובין מחלת עורקים היקפית? (Eur J Prev Cardiol)

  במאמר שפורסם בכתב העת European Journal of Preventive Cardiology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר בצורת U בין צריכת אלכוהול ובין הסיכון למחלת עורקים היקפית, כאשר הסיכון הנמוך ביותר תואר באלו ששתו שני משקאות בשבוע וגדול יותר עם צריכת עשרה משקאות ויותר. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הקשר בין צריכת אלכוהול ובין […]

 • מדוע רבים לא מתייחסים למחלות לב בחולי סוכרת מסוג 1? (NEJM)

  מדוע רבים לא מתייחסים למחלות לב בחולי סוכרת מסוג 1? (NEJM)

  ניהול מחלות לב וכלי דם הוא היבט שלעתים קרובות נזנח, אך הוא קריטי כשמדובר בטיפול באנשים עם סוכרת מסוג 1, כך אמרו מחברי סקירה חדשה שפורסמה ב-The New England Journal of Medicine. מחלות לב וכלי דם הן סיבת המוות השכיחה ביותר בקרב חולים בסוכרת מסוג 1, בדומה לאלו עם סוכרת מסוג 2. עם זאת, אין […]

 • סיכון מוגבר לתמותה בנשאיות BRCA שאובחנו בתוך עשור לאחר לידה (JAMA Netw Open)

  סיכון מוגבר לתמותה בנשאיות BRCA שאובחנו בתוך עשור לאחר לידה (JAMA Netw Open)

  בנשים עם סרטן שד ומוטציות BRCA תועד סיכון מוגבר לתמותה מכל-סיבה במידה ואובחנו בתוך עשר שנים לאחר לידה, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עדויות רבות מעידות כי התקופה שלאחר לידה מהווה חלון זמנים בו קיים סיכון גבוה להופעת ממאירויות חדשות והתקדמות מהירה של נגעים תת-קליניים […]

 • השוואת שתי גישות טיפול פומי מונע בוויטמין K ביילודים (J Perinatol)

  השוואת שתי גישות טיפול פומי מונע בוויטמין K ביילודים (J Perinatol)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Perinatology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש מהן עולה כי משטר הכולל מתן 13 מנות של ויטמין K לווה בשיפור משמעותי של פרופיל תפקודי קרישה בתינוקות, בהשוואה למשטר טיפול הכולל מתן שלוש מנות פומיות של ויטמין K. ד"ר ברזילי, עורך מדור נאונטולוגיה, מוסיף מהערותיו.

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה