רוקחות-פרמקולוגיה

ה-USPSTF מפרסם את ההנחיות הסופיות לנטילת אספירין למניעת תחלואה קרדיווסקולרית וסרטן קולורקטאלי (Annals of Internal Medicine )

אנשים בגיל 50-69 עם סיכון למחלה קרדיווסקולרית (CVD) של מעל 10% ל-10 השנים הבאות, ואשר אינם בסיכון מוגבר לדימומים צריכים לשקול בחיוב נטילת מינון נמוך של אספירין למניעת CVD , סרטן קולורקטאלי – כך עולה מההמלצות הסופיות של כוח המשימה המניעתי של ארה”ב (USPSTF) , אשר פורסמו היום ב-Annals of Internal Medicine .

אנשים השוקלים התחלת טיפול באספירין צריכים להיות עם תוחלת חיים של 10 שנים לפחות עם נכונות ליטול לאורך 10 שנים מינון נמוך יומי של אספירין. (מתחת ל-100 מ”ג ליום).  ההחלטה צריכה להיות אינדיבידואלית לאחר התייעצות עם רופא. נטילה יומית של אספירין יכולה לסייע במניעת התקפי לב, שבץ איסכמי, וסרטן , אך היא גם מעלה את הסיכון לתופעות לוואי רציניות, ובעיקר דימומים בקיבה ובמערכת העיכול ולשבץ מדמם.

החוקרים מצאו שבמסגרת הפרקטיקה הנוכחית, מבין אלו שמתאימים לטיפול באספירין ואשר נמצאים בסיכון מוגבר ל-CVD , כ-41% קיבלו המלצה מהרופא המטפל ליטול אספירין. מבין אלה שהומלץ להם ליטול אספירין ואשר היו מעל גיל 65 שיעור ההיענות להמלצה הוא 80% .

המחברים מציינים שחלק מהאוכלוסייה המבוגרת שמחליטה שמניעת אוטם שריר הלב או שבץ חשובה להם יותר מהסיכון לדימום במערכת העיכול, ולכן נוטים להחליט ליטול אספירין גם ברמות נמוכות יותר של סיכון ל-CVD מאשר אלה שמודאגים יותר מהדימומים.

כוח המשימה נקט בצעד הלא מקובל של התבססות על מודל סימולציה בכדי לנתח את התועלות והנזקים בהתבסס על גיל, מין וסיכון ל-CVD ושקלול התוצאות על בסיס שלושה סקירות שגם הן פורסמו בכתב העת, לפני השלמת ההמלצות.

המודל שהוכן מצא שמשטר של טיפול לאורך החיים של אספירין צפוי להפחית את התחלואה עבור מרבית הגברים והנשים שאינם בסיכון מוגבר לדימומים (כלומר, הסטוריה של כיבי קיבה, דימומים לאחרונה, שימוש בתרופות שמגבירות סיכון לדימום כמו נוגדי קרישה או נוגדי טסיות) , כשהתועלת הרבה ביותר היא כאשר המטופלים מתחילים ליטול את האספירין מוקדם, בין גיל 40-60 .

משטר טיפולי כזה צפוי גם להעלות את תוחלת החיים עבור מרבית הגברים והנשים אשר החלו את הטיפול בין גיל 40-59 ועבור אלה שהיו עם סיכון מוגבר ל-CVD אשר החלו ליטול את האספירין בין גיל 60-69.

עבור אלה שהם בשנות ה-70 שלהם, אלה שהסיכון שלהם ל-CVD ל-10 השנים הבאות היה של 20% ומטה, התועלת הכוללת לא הייתה גדולה יותר מאשר הנזקים הצפויים. בנוסף לכך, אלה שאין עדות מספקת לנטילה מניעתית ראשונית של אספירין בגברים מתחת לגיל 50 .

המחברים מציינים שאספירין מנוע CVD בגלל יכולתו להפחית את קרישי הדם שנוצרים מזרימת דם מופחתת בנגעים טרשתיים והפחתת נזק היפוקסי לרקמות הלב והמוח.

 המכניזם של מניעת התפתחות סרטן קולורקטאלי אינה מובנת עדיין מספיק, אך ייתכן שהיא תוצאה של התועלת האנטי-דלקתית של אספירין, סבורים החוקרים.

לדעת המחברים למציאת טיפול מניעתי אפקטיבי ל-CVD וסרטן חשיבות קריטית. ב-2011, החוקרים מעירים, למעלה ממחצית מקרי המוות בארה”ב היו כתוצאה של מחלות לב, שבץ או סרטן, כשסרטן קולורקטאלי היווה את הסיבה המובילה לתמותה מסרטן.

המלצות אלה מעדכנות את המלצות ה-USPSTF משנת 2009 לגבי שימוש באספירין למניעת CVD , כמו גם ההמלצות מ-2007 למניעת סרטן קולורקטאלי.

מחברי המסמך טוענים שהם מכירים בכך שלמרות שהרופאים צריכים להבין את העדויות, קיימים שיקולים נוספים בעת שהם ממליצים על טיפול למטופל אינדיבידואלי. .

Ann Intern Med. Published online April 12, 2016.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים