פסיכיאטריה

שילוב של אקסטזי ופסיכותרפיה מביא לשיפור בתסמיני תסמונת פוסט טראומתית לאורך זמן (Journal of Psychopharmacology)

אקסטזי, או MDMAMethlylenedioxymethamphetamine)), בשילוב עם פסיכותרפיה מעניקים הקלה משמעותית קלינית ומתמשכת מתסמינים במטופלים עם תסמונת פוסט טראומתית עמידה לטיפול (PTSD), כל לפי מחקר חדש שפורסם ב- Journal of Psychopharmacology.  . מעקב ארוך טווח הראה כי 74% מהמטופלים עם PTSD שלא הגיבו לתרופות, השיגו שיפור נאה בתסמינים לאורך שנות המעקב.

לדברי החוקרים, ה- MDMA מסייע לטיפול ב-PTSD בכך שהוא מאפשר למטופל גישה רגשית לאירועים כואבים ואפשרות להגיב בצורה שונה לאירועיםהללו.  במחקר שקדם למעקב, 20 מטופלים עם PTSD מתמשכת ושאינה מגיבה לטיפול נבחרו כדי להתנסות עם +MDMA פסיכותרפיה (12 מטופלים) או עם פלצבו + פסיכותרפיה (8 מטופלים). כל טיפול ניתן במשך 2 ביקורים, פעם ב-3-5 שבועות, של 8 שעות בכל אחד, בשילוב עם טיפולי פסיכותרפיה שבועיים. בסוף המחקר הקודם, 7 מתוך 8 מהמטופלים בקבוצת הפלצבו ופסיכותרפיה עברו לקבוצת טיפול ב- MDMA.  בתקופת המעקב הארוכה לקחו בסופו של דבר חלק  19 מבין 20 שקיבלו פסיכותרפיה עם MDMA. 16 מהם סיימו את ההערכות ארוכות הטווח (17-74 חודשים לאחר סיום הטיפול המעשי).  המידע שנאסף במעקב ארוך הטווחמראה כי בממוצע מטופלים שמרו, סטטיסטית וקלינית, על שיפור בהקלה בתסמינים שהושג במהלך תקופת המחקר המקורית. המדדים להערכת התסמינים הראו שיפור מתמשך בציונים עבור 16 המטופלים שהתמידו עם הטיפול. החוקרים טוענים כי אף אחד מן המטופלים לא פיתח הפרעת התמכרות לאחר השימוש ב-MDMA , ולא נראתה כל עדות לירידה בתפקוד הנוירוקוגניטיבי.

התוצאות מצביעות על יחס סיכון תועלת טוב בטיפול ב-PTSD עם מינונים ספורים של MDMA  הניתן בסביבה תומכת. ה-MDMA , בשונה מתרופות נוגדות חרדה הגורמות לקהות חושים, איננו מונע עיבוד של זכרונות טראומטיים.  המטופלים עצמם הגיבו בצורה נלהבת לטיפול. הם כותבים כי הטיפול ב-MDMA שיפר את היכולת שלהם להתמודד עם רגשותיהם ו”להביט מתחת לעצב, על הכאב עצמו”.  החוקרים טוענים שנראה שהתועלת בטיפול ב-MDMA נובעת מכך שהטיפול מאפשר למטופלים נגישות לזכורונות שלהם ולמחשבות ולרגשות הסובבים את הטראומה, והיא מאפשרת לאדם לחוש אמפתיה לעצמו ולאשמה האישית.

מחקרי המשך על הטיפול בעזרת MDMA מתוכננים או כבר מבוצעי:  מחקר דומה נערך על ידי קבוצת החוקרים ביוצאי צבא, מכבי אש ושוטרים עם PTSD משירות פעיל ומחקרים נוספים אושרו ויחלו בקרוב בין השאר בארצות הברית, קנדה וישראל. אם המחקרים הללו יעלו גם הם תוצאות חיוביות, מתכננים החוקרים ליצור מחקר שלב 3 גדול בשנים הקרובות, כדי לאשר קלינית את הטיפול ב-MDMA ככלי קליני יעיל ובטוח.

לידיעה במדסקייפ

לאבסטרקט

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים