פסיכיאטריה

גירוי מוחי מותאם אישית עשוי להפחית תסמיני OCD (מתוך Nat Med)

גירוי חשמלי בתדירות-גבוה, המותאם אישית לדפוס הפעילות של רשתות המוח האחראיות לבקרת תגמול, עשוי להפחית התנהגות טורדנית-כפייתית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך חודש ינואר בכתב העת Nature Medicine.

החוקרים השלימו שני ניסויים להערכת HD-tACS (High-Definition Transcranial Alternating Current Stimulation) שהותאמו אישית לתדירות ביתא-גאמא אינטרינזית של רשת התגמול.

בניסוי הראשון נכללו 60 מתנדבים והחוקרים מצאו כי מתן גירוי HD-tACS הממוקד לקורטקס אורביטו-פרונטאלי המותאם לתדירות ביתא-גאמא אינטרינזית של רשת התגמול הוביל לשינוי מהיר במסלולי למידה ותגמול.

ממצאים אלו עשויים לסייע בהבנה טובה יותר של התהליכים המוחיים המובילים להתנהגות טורדנית-כפייתית.

הניסוי השני כלל 64 משתתפים תסמינים טורדנים-כפייתיים בטווח שנע בין הפרעה תת-קלינית ועד הפרעה קלינית. בקבוצה זו, שינוי ביתא-אמא באמצעות HD-tACS למשך 30 דקות לאורך 5 ימים עוקבים הפחית התנהגות טורדנית-כפייתית למשך עד שלושה חודשים.

ממוצע מדדי Obsessive-Compulsive Inventory-Revised, המדד הנפוץ ביותר לדיווח עצמי המשמש במחקרים להערכת הפרעה טורדנית-כפייתית, היו נמוכים ב-28% לאורך 3 חודשים. התועלת הגדולה ביותר תוארה באלו עם התסמינים החמורים ביותר.

טיפול מותאם אישית הופך גישה מוכרת יותר ויותר לשיפור תועלת טיפולי נוירו-מודולציה. החוקרים מציעים דרך לביצוע נוירו-מודולציה מותאמת אישית להקלה על תסמינים טורדניים-כפייתיים בהתאם לדפוסי הפעילות במוח של האדם, כאשר אלו לומדים את התגמול.

החוקרים מקווים בסופו של דבר לבחון את היעילות האפשרית של גישה זו בחולים עם מחלות אחרות, כולל הפרעות הימורים,התמכרות, שימוש בחומרים, אכילה כפייתית ושימוש באינטרנט או קניות כפייתיות.

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את המנגנונים המובילים להקלה בהתנהגות טורדנית-כפייתית בגישה זו ולזהות גורמים העשויים להוביל לשיפור גדול יותר ולפרק זמן ארוך יותר.

Nat Med. Published online January 18, 2021

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים