ראומטולוגיה

עדכון הנחיות ה-EULAR בנושא הפחתת סיכון למחלות לב וכלי דם בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית (Ann Rheum Dis)

במאמר שפורסם בכתב העת Annals of the Rheumatic Diseases מוצגות המלצות עדכניות מטעם ה-EULAR (European League Against Rheumatism), המתמקדות בהפחתת סיכון למחלות לב וכלי דם באוכלוסיית חולים זו.

לדברי המומחים, יש עדויות התומכות בטענות כי הסיכון המוגבר לתחלואה ותמותה קרדיווסקולארית בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית קשור הן לגורמי סיכון מסורתיים והן לגורמי סיכון חדשים למחלות לב וכלי דם. גורמי הסיכון החדשים כוללים תהליכי דלקת, נוכחות נגעים טרשתיים בעורקי התרדמה, נוגדנים כנגד CCP (Anti-Citrullinated Protein) ו-RF (Rheumatoid Factor), ביטויים חוץ-מפרקיים של דלקת מפרקים שגרונית, מוגבלות תפקודית ותת-פעילות של בלוטת התריס.

עיקר השינויים כולל תוספת המלצה לרופאים להקפיד על תשומת לב לסיכון המוגבר למחלות לב וכלי דם באוכלוסיית חולי דלקת מפרקים שגרונית, וככל הנראה גם ב-Ankylosing Spondylitis ו-Psoriatic Arthritis. להלן ההמלצות העיקריות:

·         הפחתת בדיקות סקר מומלצות לסיכון למחלות לב וכלי דם בחולים עם מחלות מפרקים דלקתיות מפעם בשנה לפעם בחמש שנים.

·         בשימוש במחשבוני סיכון יש לכלול כולסטרול כולל וכן חלקיקי HDL, עם עדיפות לבדיקה בזמן מחלה יציבה או הפוגה, אך ללא צורך בצום.

·         בהעדר כלים תקפים לריבוד הסיכון הקרדיווסקולארי בחולי דלקת מפרקים שגרונית, ניתן להכפיל פי 1.5 את הסיכון הצפוי בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית, גם ללא קריטריונים ספציפיים של המחלה, דוגמת משך מחלה של 10 שנים ומעלה, נוכחות נוגדנים כנגד CCP או RF ונוכחות ביטויים חוץ-מפרקיים מסוימים.

·         ניתן לשקול השלמת בדיקת אולטרה-סאונד של עורקי תרדמה לזיהוי נגעים טרשתיים אסימפטומטיים בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית. דרגת ההסכמה אודות המלצה זו הייתה נמוכה, ככל הנראה בשל העדר עדויות התומכות בבדיקת סקר שגרתית של אולטרה-סאונד של עורקי התרדמה.

·         תוספת פעילות סדירה ודיאטה ים תיכונית להמלצות לשינוי אורחות חיים, שכללו הפסקת עישון.

·         הסרת ההמלצה משנת 2009 לטיפול במעכבי ACE או ARB כטיפול המועדף כנגד יתר לחץ דם בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית.

·         החוקרים הקלו מעט על אזהרות קודמות בנוגע לשימוש בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים בחולי דלקת מפרקים שגרונית ו-Psoriatic Arthritis, עם המלצה לפיה Naproxen הינה התרופה בעלת פרופיל הסיכון הקרדיווסקולארי הטוב ביותר, ו-Diclofenac אסורה לשימוש בחולים עם גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם.

Ann Rheum Dis. Published online October 3, 2016

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים