אורולוגיה

הנחיות טיפול חדשות בזיהומים בדרכי השתן (מתוך – 2015 European Association of Urology)

קו טיפולי ראשון  בזיהומים לא מסובכים בדרכי השתן : טיפול אמפירי עם Nitrofurantoin (חמישה ימים),  Pivmecillinam (שלושה ימים) או מנה חד פעמית של Fosfomycin Trometamol (מונורול)

זיהומים בדרכי השתן עומדים בראש רשימת הזיהומים הנפוצים בגינם פונים חולים לטיפול רפואי. חיידק E. coli הוא הפתוגן הנפוץ ביותר במקרים של זיהומים לא-מסובכים בדרכי השתן, כאשר חיידקים נוספים ממשפחת Enterobacteriaceae, זני Enterococcus ו-Pseudomonas aeruginosa עשויים גם הם להופיע בחולים עם מחלות אורולוגיות.

עמידות מיקרוביאלית מתפתחת בקצב מטריד עם שיעורי עמידות ספציפיים בכל מדינה בהתאם להיקף השימוש בטיפול אנטיביוטי. חשש עיקרי נוגע לעליה בעמידות לתרופות אנטיביוטיות בעלות טווח פעילות רחב. לאור זאת, חשוב להגביל את השימוש בתרופות אנטיביוטיות באופן כללי ואת השימוש בתרופות ממשפחת פלאורוקוינולונים וצפלוספורינים בפרט, בעיקר במקרים של זיהומים לא-מסובכים בדרכי השתן ומקרים של הופעת חיידק בשתן ללא הופעת תסמינים (בקטריאוריה א-תסמינית).

הטיפול בזיהומים בדרכי השתן תלוי במגוון גורמים ובסקירה המובאת להלן מוצגים הפתוגנים הנפוצים, התכשירים האנטיביוטיים ומשך הטיפול במצבים שונים:

·         בקטריאוריה א-תסמינית: הפתוגנים הנפוצים ביותר כוללים את החיידק E. coli (לרוב בעל אלימות נמוכה) וכן ייתכנו זנים אחרים. במקרים אלו אין צורך בטיפול אלא במקרים המופיעים לפני ניתוח אורולוגי עם חדירה לדרכי השתן ובמהלך ההיריון, אז ההמלצה היא לטיפול בן 3-5 ימים בבקטריאוריה לפני ניתוח אורולוגי בהתאם לבדיקות רגישות. בהיריון מומלץ טיפול בהתאם להמלצות המקומיות.

·         דלקת חדה בשלפוחית השתן (Cystitits), ספוראדית ולא-מסובכת בנשים בריאות: הפתוגנים הנפוצים כוללים את החיידקים E. coli, זני Klebsiella, Proteus ו-Staphylococci. במקרים אלו הנחיות הטיפול כוללות טיפול אמפירי במנה חד-פעמית של Fosfomycin Trometamol (מונורול), חמישה ימי טיפול ב-Nitrofurantoin (מקרודנטין), 3 ימי טיפול ב-Pivmecillinam וכטיפול אלטרנטיבי מומלץ 3 ימי טיפול בצפלוספורינים (דור ראשון או שני), 3 ימי טיפול ב-TMP-SMX (רספרים) או טיפול בפלואורוקוינולונים.

·         דלקת חדה באגן הכליה (Pyelonephritis), ספוראדית, עם חום (ללא סיבוכים): הפתוגנים הנפוצים כוללים את החיידקים E. coli, זני Proteus, Klebsiella וחיידקים אחרים ממשפחת Enterobacteriaceae. במקרים אלו ניתן טיפול למשך 7-10 ימים, כאשר האפשרויות כוללות פלאורוקוינולונים, צפלוספורינים (דור שלישי), Aminopenicillin/BLI, אמינוגליקוזידים או TMP-SMX. לאחר שיפור ניתן לעבור לטיפול פומי בהתאם לבדיקות רגישות הפתוגנים.

·         זיהום בדרכי השתן עם חום והפרעה אורולוגית: הפתוגנים הנפוצים הם חיידקי E. coli וזני Klebsiella. הטיפול המומלץ במקרים אלו ניתן למשך 7-14 ימים, ובדומה לזיהום באגן הכליה, ניתן לשקול טיפול משולב הכולל שתי תרופות אנטיביוטיות במקרים של זיהום חמור. התכשירים האפשריים במקרים אלו כוללים תרופות ממשפחת פלאורוקוינולונים, Aminopenicillin/BLI, צפלוספורינים (דור שלישי), אמינוגליקוזידים או TMP-SMX.

·         דלקת חדה באגן הכליה (Pyelonephritis), חום, חמורה עם גורמים המעלים סיכון לסיבוכים, זיהומים נוזוקומיאלים בדרכי השתן, זיהומים בדרכי השתן עם חום בנוכחות קטטר שתן: הפתוגנים הנפוצים במצבים אלו כוללים את זני Proteus, Enterobacter, Serratia, חיידקים אחרים ממשפחת Enterobacteriaceae, Pseudomonas, Enterococci ו-Staphylococci. אפשרויות הטיפול המומלצות במקרים של כשלון טיפול ראשוני בתוך 1-3  ימים או בהתאם לנסיבות הקליניות כוללות טיפול בעל פעילות כנגד Pseudomonas, כולל פלאורוקוינולונים (במידה ולא ניתן מלכתחילה), Piperacillin/Tazobactam, צפלוספורינים (דור 3b), קרבפנם ו/או אמינוגליקוזידים.

יש לקחת בחשבון כי קיים סיכון גבוה לזנים בעלי עמידות נרחבת לטיפול אנטיביוטי וכן אפשרות לזיהום פטרייתי ב-Candida ואז ההמלצה היא לטיפול ב-Fluconazole או Amphotericin B.

·         אלח דם עם זיהום בדרכי השתן (Urosepsis): הפתוגנים במצבים אלו דומים לאלו המפורטים מעלה. במצבים אלו ניתן לשקול טיפול משולב בשתי תרופות אנטיביוטיות במקרים של זיהום חמור, עם אפשרויות טיפול הכוללות צפלוספורינים (דור 3a/3b), פלאורוקוינולונים, תרופות בעלות פעילות כנגד Pseudomonas, Acylaminopenicillin/BLI, קרבפנם ו/או אמינוגליקוזידים.

מתוך European Association of Urology

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • התועלת של ציסטוסקופיה בחולים עם זיהומים חוזרים בדרכי השתן (מתוך כנס ה-AUA)

  מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-AUA (American Urological Association) עולה כי לבדיקות ציסטוסקופיה במקרים של זיהומים חוזרים בדרכי השתן יש תועלת קלינית מעטה בחולים עם וללא מאפיינים בסיכון גבוה. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע את הערך של ציסטוסקופיה בחולים עם זיהומים חוזרים בדרכי השתן, קרי, שני זיהומים ומעלה בתקופה של שישה חודשים או […]

 • ההנחיות המעודכנות של ה-CDC לטיפול בזיהומים המועברים במגע מיני

  ההנחיות המעודכנות של ה-CDC לטיפול בזיהומים המועברים במגע מיני

  דוח המעקב של ה-CDC על מחלות המועברות במגע מיני לשנת 2019 מצא כי שיעור המקרים השנתי של זיהומים המועברים במגע מיני בארה”ב המשיך לעלות ב-2019, והסתכם ביותר מ-2.5 מיליון מקרים של כלמידיה, זיבה ועגבת. בנוסף, נמצא כי שכיחותה של עגבת מולדת עלתה ב-279% בין 2015 ל-2019. שיעור הזיהומים המועברים במגע מיני עלה במספר קבוצות אוכלוסייה, […]

 • נשים עם אנדומטריוזיס בסיכון מוגבר לתסמינים בדרכי שתן תחתונות (Fertil Steril)

  נשים עם אנדומטריוזיס בסיכון מוגבר לתסמינים בדרכי שתן תחתונות (Fertil Steril)

  בנשים עם אבחנה לפרוסקופית של אנדומטריוזיס תועדה שכיחות גבוהה יותר של תסמינים בדרכי שתן תחתונות, בהשוואה לאלו ללא אנדומטריוזיס, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Fertility & Sterility. ברקע למחקר כותבים החוקרים כי אין נתונים רבים אודות הסיכוי של נשים עם אנדומטריוזיס לפתח תסמינים בדרכי שתן תחתונות. הם בחנו את התסמינים ב-520 נשים […]

 • הטיפול בחולים עם מיקרו-המטוריה

  הטיפול בחולים עם מיקרו-המטוריה

  שיתוף פעולה של ה-American Urological Association וה-Society of Urodynamics, Female Pelvic Medicine & Urogenital Reconstruction הביא לפירסום המלצות חדשות לניהול מבוגרים עם חשד או הוכחה למיקרו-המטוריה. שכיחות מיקרו-המטוריה בקרב מטופלים בריאים נעה בין 2.4% עד 31.1%. למרות ש-13.1% מאירועי המטוריה מאקרוסקופית מלווים בממאירות, רק 0.3% עד 6.3% מאירועי מיקרו-המטוריה הינם על-רקע מחלה ממארת. עיקרי ההמלצות: […]

 • טיפול ברספרים מלווה בסיכון מוגבר לתופעות לוואי על-רקע טיפול תרופתי (Clinical Infectious Diseases)

  טיפול ברספרים מלווה בסיכון מוגבר לתופעות לוואי על-רקע טיפול תרופתי (Clinical Infectious Diseases)

  במאמר שפורסם בכתב העת Clinical Infectious Diseases מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מבין שני התכשירים המשמשים כקו-טיפול ראשון לזיהום ללא-סיבוכים בדרכי השתן, טיפול ברספרים (Trimethoprim-Sulfamethoxazole) לווה בסיכון מוגבר למספר אירועים חריגים על-רקע הטיפול, בהשוואה ל-Nitrofurantoin. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי זיהום בדרכי השתן הוא בין ההתוויות הנפוצות למתן טיפול אנטיביוטי, אך […]

 • עדויות חדשות תומכות במתן טיפול אנטיביוטי לפרק זמן קצר יותר בגברים עם זיהום בדרכי השתן (JAMA)

  עדויות חדשות תומכות במתן טיפול אנטיביוטי לפרק זמן קצר יותר בגברים עם זיהום בדרכי השתן (JAMA)

  טיפול אנטיביוטי במשך שבעה ימים ב-Ciprofloxacin או Trimethoprim/Sulfamethoxazole במקרים חשודים לזיהום תסמיני בדרכי השתן בגברים ללא חום הינה גישה לא-נחותה בהשוואה לטיפול אנטיביוטי הניתן לפרק זמן של 14 ימים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA. במטרה לקבוע את משך הזמן האופטימאלי לטיפול בגברים עם זיהום בדרכי השתן, החוקרים בחנו את הנתונים אודות […]

 • הגישה המומלצת לאבחנה וטיפול בזיהום בדרכי השתן בתינוקות בחודשים הראשונים לחיים (מתוך כנס ה-Pediatric Academic Societies)

  הגישה המומלצת לאבחנה וטיפול בזיהום בדרכי השתן בתינוקות בחודשים הראשונים לחיים (מתוך כנס ה-Pediatric Academic Societies)

  במהלך כנס ה-Pediatric Academic Societies סקרו מומחים את הגישה לאבחנה וטיפול בזיהום בדרכי השתן בתינוקות עד גיל חודשיים. המומחים מסבירים כי קשה לקבוע מהו המדד הטוב ביותר לאבחנת זיהום בדרכי השתן בתינוקות מתחת לגיל חודשיים. לאור זאת, רופאים רבים נדרשים לקבוע את האבחנה על-פי דרגת סבירות ונדרשים לקבל כי האבחנה מלווה בדרגה מסוימת של אי-ודאות. […]

 • שכיחות גבוהה של טיפול אנטיביוטי לא-הולם כנגד זיהום בדרכי השתן בנשים (Infection Control & Hospital Epidemiology)

  שכיחות גבוהה של טיפול אנטיביוטי לא-הולם כנגד זיהום בדרכי השתן בנשים (Infection Control & Hospital Epidemiology)

  קרוב למחצית מהנשים בארצות הברית עם זיהום בדרכי השתן ללא-סיבוכים מטופלות בתכשיר אנטיביוטי שאינו הולם לזיהום וקרוב לשלוש מכל ארבע נשים מקבלות מרשם לטיפול ארוך מהנדרש, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Infection Control & Hospital Epidemiology. החוקרים השלימו ניתוח נתוני תביעות של 670,450 נשים בגילאי 18-44 שנים, אשר אובחנו עם זיהום ללא-סיבוכים […]