אורולוגיה

עדות אובייקטיבית לפגיעה בחוש הטעם או הריח משנית ל-COVID-19 בגברים עם מהלך נשימתי חמור יותר(מתוך Sci Rep)

במאמר שפורסם בכתב העת Scientific Reports מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בקרב נבדקים שחלו בקורונה ישנה עדות אובייקטיבית לפגיעה בחוש הטעם או הריח, כאשר אלו נטו להיות בולטות יותר בגברים עם מהלך נשימתי חמור יותר.

מטרת המחקר הייתה להשלים הערכה פסיכו-פיזיקלית של תפקודי הטעם והריח בחולים מאושפזים עם COVID-19, ולהשוות את התוצאות אל מול קבוצה של נבדקים בריאים. מטרה נוספת הייתה לבחון את הקשר בין שינויי חודש טעם וריח ובין מספר מדדים קליניים, תסמינים וסימנים פיזיולוגיים אחרים, כמו גם עם חומרת המחלה.

תפקוד חוש הטעם והריח נבדק ב-61 חולים מאושפזים שנמצאו חיוביים לנגיף הקורונה ובקבוצת ביקורת שכללה 54 נבדקים בריאים. מכלל הנתונים עולה כי קיים ליקוי משמעותי בתפקודי חוש הטעם והריח בחולים עם COVID-19 לעומת הביקורות, כאשר כ-45% מהחולים דיווחו באופן עצמי על תלונת אודות תפקודי הטעם או הריח.

ממצאים אלו אושרו בבדיקות פסיכו-פיזיקאליות, אשר הדגימו ירידה בתפקוד מסלולי חוש הטעם והריח במונחים של עצימות תפישה ויכולת זיהוי טעם וריח בחולים עם COVID-19. יתרה מזאת, הליקויים בתפקוד חושים אלו היו בולטים יותר בגברים שסבלו מכשל נשימתי חמור יותר, דוגמת דלקת ריאות עם צורך בתמיכה נשימתית במהלך האשפוז.

ממצאי המחקר מעידים על ליקוי משמעותי בתפקודי חוש הטעם והריח במטופלים שחלו בקורונה, בהשוואה לביקורות. ממצאים אלו אושרו בבדיקות פסיכו-פיזיקאליות והיו בולטים יותר בגברים עם מחלה חמורה.

Sci Rep. 2022 May 17

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים