Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 26/08/2019  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

15/03/2007 זעזוע מוח

תקציר

זעזוע מוח (concussion) הינו מצב בו מופיע אבדן הכרה קצר ותקופה קצרה של אמנזיה (amnesia), מיד לאחר חבלת ראש. פרכוס יחיד יכול להופיע מיד לאחר החבלה. לאחר הטיפול הראשוני בשטח, יש לפנות את החולה להערכה בחדר המיון, כולל בדיקה נוירולוגית מלאה, ובמקרים רבים מומלץ לבצע CT מוח בכדי לשלול פגיעה תוך גולגלתית המחייבת התערבות נוירוכירורגית. משך ההשגחה המומלץ תלוי בחומרת המכה, בתלונות החולה ובממצאים הקלינים וההדמייתיים. חשוב להדריך את החולה לגבי האפשרות של תסמינים ממושכים יותר, הכוללים כאבי ראש, סחרחורות ופגיעה בכושר הריכוז.

ולסקירה המלאה:

זעזוע מוח (concussion) הינו מצב בו מופיע אבדן הכרה קצר ותקופה קצרה של אבדן זיכרון (amnesia), מיד לאחר חבלת ראש. מצב בו ישנה תחושת 'הלם' ללא אבדן הכרה ממשי, מוגדר כזעזוע בדרגה קלה. זעזוע מוח הינו אירוע שכיח באופן יחסי, בייחוד בילדים. חומרת אבדן הזיכרון תלויה בדרך כלל בחומרת החבלה ובמשך אבדן ההכרה. ישנם מקרים של anterograde amnesia (חוסר יכולת לזכור אירועים חדשים לאחר החבלה) ומקרים של- retrograde amnesia (אבדן זיכרון של התקופה שקדמה לחבלה). לעיתים ישנו שילוב של השניים. תקופת האמנזיה הינה קצרה בדרך כלל, ונמשכת מספר שעות לכל היותר. לעיתים מופיע פרכוס יחיד מיד לאחר המכה. סבורים שהמנגנון לאבדן ההכרה הקצר בזעזוע מוח קשור בכוחות סיבוביים הפועלים על איזורים מוחיים המופקדים על קביעת מצב ההכרה, דוגמת המפגש בין ה- midbrain העליון וה- thalamus .

 

הטיפול בנפגע במקום האירוע כולל שמירה על נתיב האוויר ושימת לב לפגיעה אפשרית בעמוד השדרה הצווארי.

על אף שפחות מ- 10% מהחולים סובלים מדמם תוך גולגלתי לאחר זעזוע מוח, מומלץ להעביר את החולה לבדיקה בחדר מיון, ושם לבצע בדיקה מלאה ובדיקות הדמיה לפי הצורך. כאשר מופיעים סימנים נוירולוגים יש לבצע בדיקת CT בכדי לשלול דמם סובדורלי, אפידורלי או תוך מוחי. עם זאת, חשוב לדעת כי גם בחולים עם בדיקה נוירולוגית תקינה, ישנו סיכון לפגיעה מוחית, ולכן ישנן רשויות הממליצות על ביצוע CT בכל החולים. קיימים כללי חיזוי דוגמת ה- New Orleans Criteria המשמשים לזיהוי חולים לאחר חבלת ראש מינורית הנמצאים בסיכון לפגיעה מוחית ולכן זקוקים לבדיקת CT. לדוגמא, קיום של אחד מהתנאים הבאים: כאבי ראש, הקאות, גיל מבוגר, אמנזיה ממושכת או פרכוס – מחייבים ביצוע CT. חולים בגיל 15 עד 65 ללא סימני פציעה חיצוניים, עם בדיקה נוירולוגית תקינה, המתלוננים אך ורק על כאב ראש קל, נמצאים בסיכון קטן מאד לפגיעה מוחית המחייבת התערבות נוירוכירורגית ולכן ישנם רופאים שיבחרו לא לבצע בדיקת CT במקרים אלו. חובה לבצע CT מוח לכל הילדים תחת גיל 16, לחולים תחת השפעת אלכוהול (בהם קשה להבחין בתסמיני פגיעה מוחית), לאלו שלא יהיו נתונים להשגחה אמינה לאחר השחרור מחדר המיון ולאלו הנוטלים תרופות נוגדות קרישה.

משך ההשגחה המומלץ תלוי בחומרת החבלה, משך אבדן ההכרה והיקף האמנזיה. במקרים קלים ניתן להסתפק בהשגחה של שעתיים, בתנאי שהחולה מלווה על ידי אדם אחראי שימשיך להשגיח עליו לאחר השחרור. יש להדריך את החולה לגבי סימנים מדאיגים כגון – שינויים במצב ההכרה, בחילות והקאות וכד' – המחייבים חזרה לבדיקה בחדר המיון. כאשר מופיעים סימנים נוירולוגיים מאוחרים כגון: חולשת צד, קושי בדיבור, או ישנוניות; חובה לבצע בדיקה חוזרת והדמיה של המוח בכדי לשלול דמם תוך גולגלתי מאוחר. סימנים נוירולוגים פתולוגיים יכולים להתרחש גם משנית לדיסקציה של עורק הקרוטיד. ממצאי CT כגון קונטוזיה (contusion) קטנה או דמם תת-עכבישי מינימלי, אינם גורמים בדרך כלל לתסמינים נוירולוגים, אך אלו מעידים על עצמת פגיעה משמעותית, ומחייבים השגחה ממושכת יותר - בדרך כלל ליל אשפוז בבית החולים, ומעקב קליני והדמיתי בהמשך.

 

תסמונת שלאחר זעזוע מוח (postconcussion syndrome) כוללת כאבי ראש, סחרחורות וקושי בריכוז, בימים ובשבועות שלאחר החבלה. השכיחות המדויקת של תסמונת זו אינה ידועה, וככל הנראה היא שכיחה למדי. לעיתים התסמינים נמשכים חודשים לאחר האירוע, אך בדרך כלל מופיע שיפור הדרגתי עם הזמן. התסמונת עלולה להיות מלווה בדיכאון וחרדה. סחרחורות הינן שכיחות ומיוחסות לפגיעה במערכת הוסטיבולרית, שניתן להעריך את חומרתה בעזרת בדיקות מתאימות. אין טיפול שהוכח כיעיל בחולים אלו, אך נראה שניתן להפחית את השכיחות והחומרה של התסמונת על ידי מתן הסבר והדרכה מוקדמים לגבי הצפוי לאחר החבלה. ניתן להסתייע במשככי כאבים לטיפול בכאבי הראש, פיזיותרפיה וסטיבולרית כטיפול בסחרחרות, ונוגדי דיכאון במקרים המתאימים.

 

  

Concussion, Allan H. Ropper, M.D., and Kenneth C. Gorson, M.D., N Engl J Med 2007;356:166-72.

סגור חלון