Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 27/06/2019  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

14/03/2010 משלנו: תרופה הומיאופתית גורמת להתקפי ALTE אצל תינוקות.

המונח apparent life threatening event   או בקיצור ALTE  מוגדר כתופעה מפחידה המאופיינת על ידי שילוב של דום נשימה מרכזי או סתימתי, שינוי בצבע החולה – על פי רוב כחלון או חיוורון - רפיון שירים וקולות חניקה. ברוב המקרים הסיבה לא נראית לעין, אך יש מקרים בהם יש חשד שהתופעה נובעת מבליעת תרופה מסוימת. ניתוח של מאמרים המדווחים על סדרות גדולות של מקרים, מגלה שבערך 1.5% מכלל המקרים של תופעות ALTE משניים לבליעת חומרים כימיים – תרופות או רעלים אחרים. התרופות שנחשדו כגורמי התקפי ALTE כוללות ephedrine, ברביטורטים, phenytoin, nicotine, dihydro- ergotamine,  oxybenzone  ו  cocaine. הסיבות שגרמו למתן חומרים אלה לתינוק היו הרצון להרגיע את התינוק, חוסר ידיעה של תופעות לוואי של התרופה  או כוונה זדונית להרעיל את התינוק. מאמר אחד דווח על מתן התרופה Dramamine עבור עיוות המעיים של תינוקות – infantile colic – . תרופה זו יש לה  השפעה אנטי-כולינרגית  ודיכוי של מערכת העצבים ויתכן שתכונות אלה בכוחן לגרום להתקף של ALTE.

השימוש בתרופות הומיאופתיות מתרבה והולך ואין עדיין פיקוח נאות על דרכי יצירתן ונטילתן וכן אין עדות ליעילותן ונתונים על בטיחותן. מקובל לחשוב שאין סכנה בתרופות הומיאופתיות  מאחר והמינון של המרכיבים הפעילים קטן כל כך. תרופות הומיאופתיות נמצאות בשימוש, בין היתר, כדי להרגיע תינוקות הלוקים בבכי מרובה. למיטב ידיעתנו, כותבים החוקרים ממחלקת ילדים בבתי החולים ברזילי ואסף הרופא, אין דיווחים שתרופה מסוג זה גרמה להתקף של ALTE. מדובר בתרופה Gali-col baby  תוצרת בית החרושת הבלגי Unda.

 לאחר שהחוקרים טיפלו בארבעה מקרים של ALTE   שהיו משניים לנטילת תרופה זו במשך שנתיים, הם ערכו חיפוש רטרוספקטיבי ממוחשב של כל מקרי ALTE ,  SIDS ואבחנות קרובות מתחת לגיל שנה בבית החולים שלהם.

לכל מקרה שאובחן באחד האבחנות האלה הם בחרו בשני מקרי בקרה קרובים בגיל שהתקבלו באותו יום. מהתוצאות עולה שבתקופת הסקר שהשתרעה על שלוש וחצי שנים,  אושפזו 115 ילדים באבחנה של ALTE. מתוכם אחד עשרה תינוקות  נטלו את התרופה Gali-col לפני המאורע. בקבוצת הבקרה לא דווח שאף אחד מהמקרים טופל בתרופה זו. בשלושה מקרים מנת התרופה שניתנה הייתה גבוהה בהרבה מאשר המינון המומלץ על ידי היצרן. אצל תינוקות אלה לא נמצאה כל סיבה אחרת שתסביר את תופעת ה ALTE.

  לתרופה מרכיבים רבים ומהם שלושה ידועים כרעלים והם:- Citrulus colocynthis  שגורם לדלקת של החלחולת וירידה בתפקודי הכליות, veratrum album  צמח בעל תכונות רעילות כגון הפרעה בקצב הלב, ו Strychnos nux-vomica  הגורם להרעלת סטריכנין, כולל פרכוסים והתכווצויות בלתי רצוניות של השרירים. בנוסף למרכיבים שהיו רשומים על האריזה, המעבדה של משטרת ישראל מצאה בין המרכיבים אתנול, propanol, pentanol גליצרול וסוכרים. ברור שמיני אל-כהל אלה גם כן יכולים להעצים את תופעות ה ALTE. הזמן שחלף בין מועד שתית התרופה לבין הסימנים הקליניים נעו בין חמש דקות לבין שש שעות לאחר קבלת התרופה.

 החוקרים מציינים  שאף אחד מההורים תכנן להרעיל את התינוק, אך יתכן שהמתח שנבע מהבכי המרובה גרם לכך, שהתינוק קיבל מנונים גבוהים מאלה המומלצים על ידי היצרן. בנוסף הימצאות של אל-כהל בתרופה זו יכול לגרום לתופעות קליניות בלתי רצויות.    

החוקרים מסכמים שיש סיכון שהתרופה גלי-קול מסוגלת לגרום לתופעת ALTE  בתינוקות מסוימים. אין בספרות הרפואית מידע על יעילות ובטיחות תרופה זו. לכן דרוש מחקר שבודק תכונות אלה בתרופה זו, וכן דרוש פיקוח הדוק יותר על יצירת התרופה ושיווקה.         

      

המאמר הופיע במהדורה האלקטרונית של העיתון Pediatrics והופיע לראשונה ביום 25 לינואר 2010.

 

Use of a homeopathic preparation for infantile colic and an apparent life threatening event. 

Aviner S.,et al

Pediatrics   2010;125:e318 – e323

 

 

 

סגור חלון