Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 17/10/2019  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

29/12/2011 המאבק במחלת אלצהיימר

בגיל 69, שנה לאחר שפרש מעבודתו כתובע במיניאפוליס, מייק דונהיו שם לב כי החלה התדרדרות בכישורי הנהיגה שלו. אשתו שכנעה אותו לעבור בדיקת סימולציה לנהיגה. דונהיו התייעץ עם הרופא המטפל שלו, עבר בדיקות וגילה כי הוא חולה במחלת אלצהיימר מוקדמת. הרופא המטפל ביקש ממנו להקפיד על נטילת הטיפול התרופתי, לעדכן אותו לאחר שנה וליצור קשר עם האיגוד למחלת אלצהיימר.

 

המום מהאבחנה, דונהיו יצר קשר עם המשרד המקומי של האיגוד. דרך התנדבותו במקום, הוא פגש חולים אחרים עם מחלה בשלב מוקדם, סייע להם במספר תוכניות עבורם, וכעת, חמש שנים מאוחר יותר, לוקח חלק בוועדה מייעצת בנוגע לשירותים המיועדים לבני משפחה וחולים עם אבחנה חדשה של מחלת אלצהיימר. לאחרונה, הוא לקח חלק עם מספר חברים בתכנית חדשה, במסגרתה הם משמשים כמדריכים של חולים חדשים אחרים עם מחלת אלצהיימר.

 

לדברי דונהיו, האבחנה כרוכה בבדידות רבה, היא מלווה בסטריאוטיפים של חולים היושבים בפינה עם ריר הנוזל מפיהם, למרות שמרבית החולים במחלה מתגוררים בקהילה ולא במוסדות סיעודיים. הוא מספר כי התפקוד הקוגניטיבי שלו טוב, ועד לאחרונה, הזיכרון שלו היה סביר. בעיניו, לחברויות אלו חשיבות רבה מאוד.

לאור הצפי לעליה במספר החולים במחלת אלצהיימר בארצות הברית, מדינות רבות ברחבי היבשת משקיעות מאמצים ומשאבים רבים לאבחנה טובה ומוקדמת יותר של דמנציה.

ההמלצות הנוכחיות מטעם הממשל הפדראלי וקבוצות פרטיות אינן מעודדות רופאים לערוך בדיקות פעילות בחיפוש אחר דמנציה מוקדמת באמצעות בדיקות סקר קצרות לליקוי קוגניטיבי, אם כי מאיגוד ה-NIA (National Institute on Aging) נמסר כי ישנה תועלת לאבחנה מוקדמת של מחלת אלצהיימר.

 לפי ה-USPSTF (U.S. Preventive Services Task Force) אין עדויות מספקות בכדי להמליץ על בדיקות סקר שגרתיות לדמנציה בקשישים, ובמקום זאת על הרופאים להעריך את התפקוד הקוגניטיבי כאשר ישנו רושם לליקוי קוגניטיבי או חשד להתדרדרות בתפקוד הקוגניטיבי. ההנחיות עשויות להשתנות בעקבות ממצאי מחקרים הנערכים בימים אלו, הבוחנים אם אבחנה מוקדמת יותר של דמנציה עשויה להוביל למתן טיפול טוב יותר כנגד דמנציה ומחלות כרוניות אחרות בחולים אלו, תוך הפחתת עלויות הטיפול הרפואי.

 

באפריל, ה-NIA בשיתוף עם Alzheimer's Association פרסמו קריטריונים אבחנתיים חדשים למחלת אלצהיימר, שהרחיבו את ההגדרה של המחלה כך שתכלול חלק מהמקרים של ליקוי קל בזיכרון, הסקת מסקנות או תפיסה מרחבית.

 

לפי ההערכות, 5.4 מיליון אמריקאים בגיל 65 ומעלה סובלים ממחלת אלצהיימר, הגורם הנפוץ ביותר לדמנציה והסיבה השישית בשכיחותה לתמותה בארצות הברית. מספר זה צפוי לעלות ל-7.7 מיליון אנשים עד שנת 2030, ולהגיע ל-11 מיליון בשנת 2050.  עם העלייה בשכיחות המחלה צפויה גם עליה ניכרת בהוצאות הרפואיות לטיפול בחולים אלו.

 

מומחים לנוירולוגיה טוענים כי 10-11% מהמטופלים בגילאי 70-89 שנים סובלים מדמנציה. כ-15% מהאוכלוסייה הנ"ל סובל מליקוי קוגניטיבי קל, כאשר כל שנה, כ-10% מהם יתקדמו לדמנציה.

 

דמנציה אינה מאובחנת דיו, כאשר ממחקרים בנושא עולה כי בלמעלה ממחצית מהחולים העונים על הקריטריונים לדמנציה, האבחנה אינה מתועדת בתיק הרפואי, לכן, כאשר הם מופנים לרופא אחר או שאדם אחר מעיין בתיק הרפואי שלהם, אין כל אזכור לכך. הדבר נובע מהדרכה לא-מספקת בנוגע לזיהוי ליקוי קוגניטיבי קל, וכן הסטיגמה והפחד וחוסר התקווה מפני האבחנה, הן בקרב הרופאים והן בקרב הציבור.

בהעדר טיפולים יעילים להאטת התקדמות דמנציה, חלק מהרופאים מתחילים בטיפול תרופתי למחלת אלצהיימר, מבלי לציין את שם המחלה, מחשש כי הדבר יפגע ברוחו של החולה, או יעורר מחשבות אובדניות. בני משפחה של חולים במחלת אלצהיימר לעיתים קרובות מסתירים זאת מחבריהם. מחלת אלצהיימר טופלת בגישה פטרנליסטית, שהייתה נפוצה בעבר בטיפול במחלות ממאירות.

 

מומחים מספרים כי למרות התגובות הקשות הצפויות של החולים ובני המשפחה, חלק גדול מהם זוכים להקלה לאור הסבר להפרעות הזיכרון, שינויי ההתנהגות, או תסמינים אחרים. נדיר לשמוע אדם אומר כי הוא מצטער שבוצע כל בירור.

 

אבחנה מוקדמת מאפשרת לחולים ולבני המשפחה להתכונן לקראת ההתמודדות עם התחלואה, כולל פינוי זמן לנסיעות שונות, פגישות עם אנשים ותכנון נושאים חוקיים וכספיים. חולים עם מחלת אלצהיימר בשלב מוקדם עדיין כשירים להציג את רצונם בנוגע לטיפול תרופתי.

 

ניתן להדריך את בני המשפחה, בעיקר המטפל העיקרי, בנוגע לטיפול בתסמינים דוגמת אובדן זיכרון ושינוי התנהגותי, ולסייע בהתייחסות לנושאי בטיחות. מחקר אקראי הוכיח כי מתן הדרכה, ייעוץ ותמיכה למטפלים העיקריים מאפשר לבני המשפחה לשמור על החולים בביתם לאורך תקופה ארוכה יותר: עם דחיית המעבר למרכזים סיעודיים ב-18 חודשים, וצמצום משמעותי של עלויות הטיפול הרפואי.

 

למרות חשש מצד הרופאים כי אבחנה של מחלת אלצהיימר עשויה לפגוע בכיסוי הביטוחי העתידי של החולים, מומחים טוענים כי אבחנה מוקדמת יותר מקלה יותר על בני המשפחה לערוך את הסידורים הדרושים ולתכנן את הוצאות הטיפול הרפואי.

 

בחולים מעל גיל 65 עם דמנציה, שיעור האשפוזים גבוה פי שלוש, בהשוואה לאחרים בגילם, ועלויות הטיפול הרפואי גבוהות יותר משמעותית. מעבר לתרומה לאשפוזים עקב סינקופה, נפילות וזיהומים, מחלת אלצהיימר מלווה בטיפול פחות טוב במחלות כרוניות אחרות, המובילות לאשפוזים שניתן היה למנוע.  מחלת אלצהיימר הינה מחלה כרונית, אך למרות זאת נוקטים בגישות רבות לטיפול חד. אשפוז הינו הדבר האחרון הרצוי בחולים הסובלים מדמנציה. יש הרואים בכך כשלון טיפול במחלה במסגרת אמבולטורית.

 

אחרים בחנו גישה שונה במרפאות ראשוניות: בדיקת סקר אקטיבית של קשישים בגיל 70 שנים ומעלה, להערכת ליקוי קוגניטיבי והתאמת הטיפול בחולים שאובחנו עם דמנציה. בין אוקטובר 2007 ועד דצמבר 2009, למעלה מ-8000 יוצאי צבא עברו בדיקת סקר באמצעות Mini-Cog, בדיקה המבוססת על זיכרון שלוש מילים לאחר ציור שעון. מבין 580 משתתפים שהסכימו להערכה מקיפה, 95% אובחנו עם ליקוי קוגניטיבי, כולל 77% שסבלו מדמנציה. בנוסף, למעלה מ-100 אנשים שעברו את בדיקת הסקר הראשונית ביקשו הערכה נוספת בכל מקרה. ומהתוצאות עולה כי הם צדקו, כאשר רובם אובחנו עם דמנציה.

אין ספק כי היה הרבה יותר קל לתמוך בחשיבות אבחנה מוקדמת של מחלת אלצהיימר במידה והיו כלים להאטת או עצירת התקדמות המחלה. אך גם החיפוש אחר טיפולים ידרשו ככל הנראה שינוי במגמה לכיוון של אבחנה מוקדמת יותר. מומחים מאמינים כי סביר יותר לזהות טיפולים יעילים במידה וניתן יהיה לבחון תרופות בחולים עם מחלת אלצהיימר בשלב מוקדם מאוד, עם ליקוי קוגניטיבי קל בלבד, ובסופו של דבר, באלו עם מחלה קדם-קלינית שאובחנו באמצעות סמנים ביולוגיים.

Florbetapir (אלי לילי) פותח לשימוש עם סריקות PET (Positron Emission Tomography) של המוח לזהות משקעי פלאקים של ביתא-עמילואיד (סמן למחלת אלצהיימר), וצפוי לקבל בקרוב את אישור ה-FDA (Food and Drug Administration), ותכשירים אחרים נמצאים בשלבי בחינה.

חוקרים בתחום מתבססים בעיקר על בדיקות קליניות, סריקות וסמנים ביולוגיים לבחינת חולים עם מוטאציה גנטית המובילה להופעה מוקדמת של מחלת אלצהיימר, ויש תוכניות לבחון תרופות באוכלוסיות אלו, במטרה למצוא תרופה שתמנע מחלת אלצהיימר.

 

גם במידה ותמצא תרופה המונעת את המחלה, הדבר יהיה מאוחר מדי לחולים רבים. עם זאת, צוותים רפואיים יכולים לנקוט בצעדים רבים לשיפור חייהם של החולים במחלת אלצהיימר. עד לאבחנה של חולה במחלה, ב-90% מהמקרים הם כבר סובלים מבעיות ביחסים. הם יודעים כי דבר מה אינו כשורה, אך סבורים כי לא ניתן לעשות דבר בנידון, וזה אינו המצב.

 

אלצהיימר הינה מחלה סופנית, ומדובר במחלה קשה. אך בוודאי ניתן להקל על חלק מהקשיים הנלווים למחלה, במידה ומבינים את המחלה ניתן לטפל טוב יותר בחולים.

 

N Engl J Med 365;12: 1069-1072

סגור חלון