Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 27/06/2019  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

27/02/2013 האם פרוביוטיקה מקלה על כאבי בטן של תינוקות

 

ההגדרה של כאבי בטן בתינוקות – infantile colic – כוללת את התלונות הבאות:-

התקפים של אי-שקט או בכי, שחוזרים ללא סיבה הנראית לעין, נמשכים למעלה משלוש שעות ביום, חוזרים לפחות שלוש פעמים בשבוע וללא הפרעה בשיגשוג הבכיין – והכול בקרב תינוקות מלידה עד גיל ארבעה חודשים. התלונות מגיעות לשיא בגיל ששה שבועות ולאחר מכן נחלשות בהדרגה ונעלמות החל מהחודש הרביעי או מאוחר יותר. הגורמים המשוערים – כי אף אחד עוד לא גילה מה באמת מטריד את התינוקת האלה – האם התכווצויות מכאיבות של המעי, אי סבילות ללקטוז, רגישות יתר למזון - כלומר אלרגיה - שינויים באוכלוסיית חיידקי המעי, גזים או  הסבר לא נכון מצד ההורים של בכי שהוא רק פיזיולוגי. טיפולים אין קץ כבר נוסו- כולל מתן פורמולות היפו-אלרגניות המבוססות על הידרוליזט של חלבוני חלב פרה, סוכרוז, תה מבוסס על עשבים שונים, פורמולה המורכבת מפולי סויה, פורמולה מבוסס על חלבון חלב אך דל בלקטוזה, פורמולה מועשרת בסיבים, החזקת התינוק בידיים לזמן ממושך יותר, מוזיקה, מסאג' ומניפולציות בעמוד השדרה. אך החיפוש לאחר תרופה מועילה ממשיך.

יש אשר מעלים חשד שבכי מופרז בינקות קשור להופעת כאבים מאוחר יותר, למחלות אלרגיות או להפרעות נפשיות בילדות. בזמן האחרון  נוצר הרושם שמתן פרוביוטיקה יכול להקל על תינוקות אלה. מחקר אחד כלל 83 תינוקות ומצא שמתן לקטובצילוס רויטרי (lactobacillus reuteri) יעיל בהקלת הבכי. אך היו מבקרים אשר טענו שתכנון המחקר היה לקוי, כי הוא לא התנהל בצורה עיוורת ולא הייתה קבוצת בקרה אמיתית שקיבלה פלסבו . בנוסף, העיבוד הסטטיסטי היה לקוי. לא זו בלבד, אלא  הזן של לקטובצילוס רויטרי שניתן במחקר נשא תכונות גנטיות לא מתאימות למחקר זה. מחקר נוסף בזמן האחרון מצא שהזן לקטובצילוס רויטרי  DSM17938 יעיל בהקלה על כאבי בטן מופרזים בינקות, וזה הזן אשר נבחר למחקר לפנינו. החוקרים מצאו לנכון לחזור על מחקר זה עם אותו זן כדי לאמת את הממצאים של החוקרים הקודמים.

 

במחקר השתתפו 80 תינוקות שטרם מלאו להם חמישה חודשים. הם לקו בבכי מופרז של תינוקות – כלומר infantile colic – כפי שהגדרנו בתחילת מאמר זה.  הם ניזונו בהנקה או בהנקה חלקית בתנאי שלמעלה מ 50% של התזונה היה חלב אם. התינוקות התחלקו לשתי קבוצות, קבוצת הניסוי אשר קבלה lactobacillus reuteri DSM 17938  דרך הפה בחמש טיפות פעם ביום במשך 21 יום. ריכוז החיידקים היה עשר בחזקת שמונה. קבוצת הבקרה קיבלה פלסבו דומה במראה ובטעם לתמיסת החיידקים.  התינוקות נבדקו ביום ה- 7 , ה- 14, ה- 21, וה- 28 מתחילת הניסוי. שיפור במצב הוגדר כירידה במספר התקפי הבכי ב 50% או יותר ובזמן שכל התקף  נמשך.

התוצאות הראו שיפור משמעותי במספר התינוקות שהגיבו לטיפול זה ובזמן שהבכי נמשך בקבוצה זו. הסיכון היחסי – יש להניח שהכוונה היא לשיעור השיפור היחסי – היה 4.3 ביום ה- 14, 2.7 ביום ה- 21  ו- 2.5 ביום ה-  28 .

 

מסקנת החוקרים היא שמתן חיידקים מסוג lactobacillus reuteri DSM 17938   יכול להקל על תינוקות יונקים הלוקים בכאבי בטן של תינוקות- הכוונה ל infantile colic .

 

הערת העורך:  זה חמישים שנה אני מחפש תרופה מועילה למצב זה ומלבד משככי כאבים, דוגמת אקמול, לא מצאתי תרופה יעילה. בבדיקה מדויקת יותר של המאמר מצאתי שב- 37% נמצא אפקט  פלסבו – כלומר שעל אף שמדובר בתינוקות בלבד, מתן תרופה לא פעילה גם כן הביאה מזור.  סיבה אפשרית לכך, טוענים החוקרים היא שהעובדה שהתינוק מקבל תרופה כבר החליש את המתח של ההורים וכתוצאה גם של החולה. אפשרות נוספת היא שבדרך כלל לאחר השיא בגיל ששה שבועות חלה נסיגה בבכי ואם מתחילים טיפול בשלב זה יירשם שיפור במצב גם ללא תרופות. בכל אופן שיקולים אלה מראים עד כמה מחקר מעין זה הוא סבוך.

 

המאמר הופיע בכתב העת Journal of Pediatrics לחודש ינואר 2013.

 

Lactobacillus reuteri for the management of infantile colic in breastfed infants

Szajewska H et al

J Pediatr 2013;162:257

 

 

סגור חלון